UE i integracja europejska w dyskursie polskich partii politycznych
Liczba stron: 262Format: B5Rok wydania: 2018Data premiery: 17.04.2018
Opis książki
Czym dla polskich partii politycznych jest wspólna Europa? Jaka powinna być rola Polski w debacie o nowym kształcie Unii Europejskiej?
Czy polskie partie polityczne traktują Unię Europejską jako zło konieczne, czy jak Świętego Mikołaja?
Książka ta jest rezultatem badań nad dyskursem polskich partii politycznych w latach 2003–2015 i próbą odpowiedzi na powyższe pytania. Autorka analizuje programy partii z punktu widzenia szeroko pojętej problematyki integracji europejskiej, szczególną uwagę zwracając na znaczenie, jakie partie przypisują zjednoczonej Europie oraz wizji kształtowania Unii Europejskiej w przyszłości. Analiza ukazuje zmiany, które zaszły w polskim dyskursie politycznym w ciągu ponad dziesięciu lat od akcesji Polski do UE, kreśli wizję roli Polski w zjednoczonej Europie, biorąc równocześnie pod uwagę kontekst historyczno-społeczny i dynamikę polityki krajowej.
„Książka nie tylko pokazuje ważny fragment polskiej debaty europejskiej, ale też pozwala na ciekawe politologiczne uogólnienia i daje podstawy do rozważań porównawczych. Pieczołowicie zebrany materiał Autorka przedstawiła w perspektywie dynamicznej, na tle rozwoju europejskiego procesu integracyjnego. Zamieszczone na końcu kalendarium ułatwia lekturę, pozwalając odnieść opisywane debaty do chronologii polskiego i europejskiego życia politycznego, a dokładniej – do przebiegu europejskiego procesu integracyjnego. W rezultacie otrzymujemy bardzo ciekawą monografię obrazującą i pozwalającą zrozumieć specyfikę polskiej polityki wobec spraw europejskich, stanowiącą istotny wkład w ogólniejszą wiedzę i umożliwiającą lepsze zrozumienie europejskich procesów politycznych”. Z recenzji prof. zw. dr. hab. Zdzisława Macha
Natasza Styczyńska – politolożka i europeistka, pracuje w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmuje się problematyką integracji europejskiej w Europie Środkowej i Wschodniej, eurosceptycyzmem i zmianami w obrębie systemów partyjnych w krajach postkomunistycznych.