Liczba stron: 260Format: B5Rok wydania: 2015Data premiery: 09.11.2015
Opis książki
Sprawiedliwość społeczna jest jedną z najważniejszych filozoficznych idei. Czy może być urzeczywistniona we współczesnym liberalno-demokratycznym państwie? Odpowiedź na to pytanie zawierała ogłoszona w drugiej połowie XX wieku teoria sprawiedliwości Johna Rawlsa, która postulowała ograniczenie nierówności społecznych i zapoczątkowała dyskusje na ten temat trwające do dziś.
Wyrastające z tej tradycji najnowsze teorie sprawiedliwości liberalnej: Amartyi Sena i Marthy Nussbaum uwzględniają ludzkie zdolności jako podstawę sprawiedliwego podziału dóbr. Podkreślają oni konieczność zapewnienia w państwie jednostkom wolności oraz godności, by przeciwdziałać rozmaitym formom wykluczenia, a dzięki nim liberalizm zyskuje miano filozofii wrażliwej społecznie. Książka ta nie tylko jest próbą przedstawienia tych teorii, lecz także stawia sobie za cel uzasadnienie tezy, że liberalna idea sprawiedliwości jest zarówno potrzebna, jak i możliwa do realizacji we współczesnym demokratycznym społeczeństwie.
Justyna Miklaszewska jest profesorem filozofii i kierownikiem Zakładu Historii Filozofii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przedmiotem jej zainteresowań naukowych jest filozofia polityczna ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji współczesnego liberalizmu i teorii publicznego wyboru, a także filozofia europejskiego oświecenia. Jest autorką książek: Antyutopia w literaturze Młodej Polski, Libertariańskie koncepcje wolności i własności, Filozofia a ekonomia. W kręgu teorii publicznego wyboru.