Macierzyństwo, przyjaźń i moc wspólnoty
Trzy kobiety, Laura, Alina i Doris, stają przed dylematami związanymi z macierzyństwem. Pierwsza postanawia, że nigdy nie będzie miała dzieci. Druga marzy o założeniu rodziny, lecz pod koniec ciąży dowiaduje się, że jej córeczka umrze zaraz po porodzie. Trzecia, samodzielna matka kilkuletniego chłopca, zmaga się z jego napadami agresji i z własną depresją. Wszystkie trzy muszą odpowiedzieć sobie na trudne pytania – jakie są granice wolności i rola kobiety w dzisiejszym świecie?
W Jedynej córce Guadalupe Nettel mistrzowsko kreśli intymne portrety bohaterek, które konfrontują się z osobistymi pragnieniami, niełatwymi emocjami i oczekiwaniami społecznymi. To poruszająca opowieść o tym, że bycie matką nie dla każdej oznacza to samo.
Książka znalazła się na krótkiej liście Międzynarodowej Nagrody Bookera 2023.
Jedyna córka to napisana z wielką wrażliwością powieść o kobietach, dla których najważniejszą wartością jest wybór. Bohaterki Guadelupe Nettel różnią się od siebie podejściem do związków, macierzyństwa, bliskości. Życie niejednokrotnie weryfikuje ich plany, a niespodzianki zderzają się z rozczarowaniami. Niekiedy to, co wydaje się definitywne, okazuje się etapem podróży ku miłości i trosce.
Anna Pekaniec, badaczka literatury kobiet, brakuje na Wydziale Polonistyki UJ
Co czyta narratorka prostej powieści o rzeczach nieprostych? W doświadczeniu żałoby – jakiej muzyki się słucha, jakie filmy ogląda? Ile można dać wsparcia obcemu dziecku, gdy nie chce się mieć własnego? A matce? Czy para gołębi nauczy latać pisklę kukułki? Myślę, że świat potrzebuje takich opowieści.
Barbara Sadurska, pisarka, laureatka Nagrody Gombrowicza
Nettel stała się najjaśniejszą gwiazdą współczesnej literatury latynoamerykańskiej. Czytam ją z podziwem.
Valeria Luiselli autorka książki Historia moich zębów
W Jedynej córce Guadalupe Nettel ukazuje rzeczywistość taką, jaka ona jest, dotykając istoty rzeczy: życia, śmierci i naszych relacji z innymi. Wszystko to zawiera się w doświadczeniu macierzyństwa
Annie Ernaux, laureatka Literackiej Nagrody Nobla
O Autorce
Guadalupe Nettel, meksykańska powieściopisarka, jest autorką El huésped (nominowanej do nagrody Herralde 2005) i kolejnych, cieszących się popularnością książek: Pétalos y otras historias incómodas, El cuerpo en que nací, El matrimonio de los peces rojos (nagroda Ribera del Duero 2013), Después del invierno (nagroda Herralde 2014) oraz Los divagantes. Jej twórczość została przełożona na ponad dwadzieścia języków i uhonorowana wieloma międzynarodowymi nagrodami i wyróżnieniami.