Bestsellerowy podręcznik Johna W. Creswella umożliwia porównanie trzech podejść badawczych – jakościowego, ilościowego i mieszanego – w jednej książce poświęconej metodologii. Te trzy podejścia autor zestawia ze sobą w procesie badawczym, począwszy od pierwszego etapu założeń filozoficznych aż do pisemnego raportu z badań. Przystępnie napisana książka prezentuje swoje idee w systemie hierarchicznym, dzięki czemu czytelnik może opanować pojęcia od najprostszych do najbardziej skomplikowanych.
Niniejsze wydanie zawiera m.in.: szerokie omówienie zagadnień etycznych, uaktualnione informacje o procedurach badań mieszanych, słowniczek terminologiczny, wyróżnione „wskazówki badawcze” będące owocem 35 lat doświadczeń autora
Dzięki uwypukleniu pewnych wzorów i standardów postępowania badawczego, wspólnych dla badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe, a w ich ramach specjalizacje badawcze, a także posługiwania się bardzo różnorodnymi egzemplifikacjami, podręcznik J.W. Creswella jawi się jako „uniwersalne” źródło - materiał do wykorzystania w różnych, często odległych kontekstach edukacyjnych i badawczych. W związku z tym dyrektywy i opisy Creswella mogą być użyteczne zarówno dla socjologów, kulturoznawców, pedagogów, etnologów - antropologów kultury, psychologów, prawników, a także przedstawicieli wielu innych dyscyplin oraz istniejących w ich ramach specjalizacji.
Książkę Johna W. Creswella cechuje, co jest szczególnie ważne w tekstach metodycznych/metodologicznych: zwięzłość formy, konkretność, przejrzystość języka, prezentacja oparta na ujęciach zbiorczych (wspomniane tabele i schematy), wypunktowania analityczne i syntezujące.
Profesor UAM, Dr hab. Jacek Schmidt
Recenzowana książka, tylko na pierwszy rzut oka jest kolejnym podręcznikiem metodologicznym, przedstawiającym w sposób schematyczny podstawowe metody stosowane w badaniach społecznych. Jej zasadniczym walorem jest jednak całościowe ujęcie procesu badawczego, od pomysłu po prezentacje wyników. (…)
Niniejsza książka wypełni zasadnicza lukę na rynku polskich podręczników akademickich przygotowujących do napisania tekstu naukowego lub pracy dyplomowej na wszystkich poziomach studiów kierunków społecznych. Nie ma bowiem takich opracowań, które w sposób syntetyczny łączyłyby poszczególne elementy procesu badawczego w naukach społecznych, a zwłaszcza pokazywały jak naturalnie powiązać wątki teoretyczne tekstu z częścią empiryczną.
Dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL, Instytut Socjologii KUL