„Praca obejmuje szerokie spektrum zagadnień dotyczących rozwoju terytorialnego począwszy od celów i polityk rozwoju poprzez zarządzanie rozwojem terytorialnym kończąc na instrumentach zarządzania ze szczególnym uwzględnieniem planowania. Autor przedstawił szerokie kompendium wiedzy o rozwoju terytorialnym przydatnej nie tylko dla osób zajmujących się tą dziedziną, ale także dla polityków, administracji samorządowej, planistów i wszystkich innych uczestników życia publicznego.
Praca odpowiada również na współczesne wyzwania wobec Unii Europejskiej kładące nacisk między innymi na planowanie zintegrowane. Rozważania nad modelem planowania Autor znakomicie podbudował teoretycznymi ujęciami rozwoju terytorialnego i zarządzania rozwojem terytorialnym zamykając całość autorskimi propozycjami systemu planowania w rozwoju terytorialnym.
Sumując, pragnę podkreślić, że recenzowana praca jest ważną pozycją syntetyzującą rozległy obszar wiedzy o rozwoju terytorialnym w istotny sposób tę wiedzę poszerzając o nowe autorskie ujęcia i koncepcje.
z recenzji dr hab. arch. Zygmunta Ziobrowskiego, prof. IRM i AE w Krakowie
Dr hab. inż. architekt Aleksander Noworól, habilitowany w naukach technicznych w zakresie architektury i urbanistyki, specjalizuje się w zarządzaniu w naukach humanistycznych w zakresie administracji i rozwoju terytorialnego. Praktyki zawodowe i edukację podyplomową odbywał we: Francji, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii, USA i Izraelu. W latach 1978 – 1998 był asystentem, a potem adiunktem na Politechnice Krakowskiej. Poza działalnością naukową – posiada doświadczenia zawodowe w projektowaniu architektonicznym, sprawowaniu funkcji kierowniczych w administracji publicznej, szkolnictwie oraz w prywatnych spółkach inwestycyjno-deweloperskich. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2001 r., zajmuje się pracą naukowo-badawczą i dydaktyczną, związaną z zarządzaniem w samorządzie terytorialnym i instrumentami rozwoju gospodarczego. Prowadzi pod własną firmą działalność konsultingową w zakresie zarządzania publicznego oraz rozwoju terytorialnego. Działalność ekspercka m.in. w Rumunii, Iraku i na Ukrainie. Autor ok. 45 opracowań eksperckich i tyluż publikacji krajowych i międzynarodowych dot. w/w