Postać Josepha Conrada-Korzeniowskiego ciągle fascynuje zarówno uczonych badaczy, jak i „zwykłych" czytelników jego powieści i opowiadań. Urodzony na Ukrainie syn polskiego pisarza, działacza politycznego i zesłańca - został marynarzem brytyjskiej floty; Polak, który język angielski zaczął poznawać dopiero jako dwudziestoletni mężczyzna, stał się jednym z najznakomitszych prozaików wszech czasów tworzącym w tym jeżyku.
Biografia napisana przez Zdzisława Najdera, wybitnego znawcę twórczości Conrada, stanowi owoc przeszło czterdziestoletniej pracy badawczej autora i zawiera olbrzymie bogactwo faktów dotyczących życia wielkiego pisarza. Autor oparł się na obfitej korespondencji Conrada i przekazach jego rodziny, przyjaciół, kolegów po piórze, wydawców oraz innych znajomych. Książka ukazuje jego różnorodne, częstokroć dramatyczne przejścia i przeżycia, życie rodzinne, przyjaźnie, ewolucję jego poglądów, różne nieznane dotąd szczegóły związane z genezą i procesem tworzenia poszczególnych utworów. Przedstawia upartą, heroiczną walkę o najdoskonalszy kształt wyrazu dla własnej wizji świata, zmagania z chorobą, trudnościami codziennego bytowania i szczególną sytuacją człowieka, który przez całe życie pozostał samotny w kręgu własnej rodziny i swej przybranej ojczyzny - Anglii. Niniejsze, czwarte polskie, a siódme w ogóle, wydanie Życia Conrada zostało przez Autora poprawione i znacznie rozszerzone.
Zdzisław Najder (1930-2021) studiował w Warszawie i Oksfordzie. Doktor filozofii, habilitował się z nauki o literaturze. Pracował w Instytucie Badań Literackich PAN i przez wiele lat redagował dział eseju w miesięczniku „Twórczość". Z przyczyn politycznych zwolniony z pracy na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1960 i pozbawiony odtąd możliwości działalności akademickiej w Polsce, wykładał historię literatury i filozofię na kilku uniwersytetach amerykańskich. Jest autorem licznych publikacji naukowych w Polsce, Anglii, USA, Francji i we Włoszech.
Od początku roku 1976 prowadził działalność podziemną, zakładając Polskie Porozumienie Niepodległościowe. W latach 1982-1987 był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Skazany w roku 1983 zaocznie na śmierć (za rzekome szpiegostwo) przez warszawski sąd wojskowy, po wycofaniu oskarżenia i zwróceniu obywatelstwa powrócił do kraju w 1990 roku. Był przewodniczącym Krajowego Komitetu Obywatelskiego, doradcą Lecha Wałęsy i szefem doradców premiera Jana Olszewskiego. Wydał kilka książek publicystycznych, między innymi w roku 1995 tom Z Polski do Polski poprzez PRL. Zdzisław Najder zajmuje się Conradem od roku 1950. Opracował pierwsze na świecie pełne zbiorowe wydanie jego dzieł w 28 tomach (Warszawa 1972-1974 i Londyn 1975). Jest autorem kilku książek, a także około stu rozpraw, szkiców i artykułów na temat życia i twórczości tego pisarza. Poprzednie wydanie biografii Conrada ukazało się niemal równocześnie w języku polskim w wydawnictwie Gaudium (2006) oraz angielskim w USA i Wielkiej Brytanii w wydawnictwie Camden House (2007).
Obecna, czwarta w języku polskim, a siódma w kolejności, edycja biografii Conrada jest wydaniem poszerzonym i uzupełnionym przez Autora.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego