Sir Michael Francis Atiyah, matematyk pochodzenia libańsko-szkockiego, jeden z najwybitniejszych geometrów XX wieku, urodził się w roku 1929 w Londynie, studia zaś ukończył w Trinity College w Cambridge. Największą sławę przyniosły mu rezultaty osiągnięte w dziedzinie geometrii algebraicznej, topologicznej K-teorii, której był jednym z twórców, oraz fizyki matematycznej. Najbardziej znanym jego wynikiem jest udowodnione wspólnie z Isadore Singerem twierdzenie o indeksie. Za swoje osiągnięcia otrzymał w roku 1966 medal Fieldsa, w roku 2004 zaś nagrodę Abela. Był założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Nauk Matematycznych Izaaka Newtona w Cambridge. Obecnie jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Edynburgu.
Ian Grant Macdonald, matematyk angielski, urodził się w 1928 roku w Londynie. Podobnie jak Atiyah studiował w Trinity College. Po studiach pracował przez pięć lat jako urzędnik państwowy i dopiero w wieku 29 lat rozpoczął karierę naukową. Swoje najważniejsze rezultaty osiągnął w geometrii algebraicznej i teorii algebr Liego. Szczególnie znane są jego wyniki dotyczące funkcji symetrycznych – jest też autorem klasycznej monografii Funkcje symetryczne i wielomiany Halla. Od jego nazwiska pochodzą terminy: tożsamości Macdonalda i wielomiany Macdonalda. Obecnie jest emerytowanym profesorem Queen Mary College w Londynie.
Niniejsza monografia jest jedną z najbardziej znanych publikacji wprowadzających w tematykę algebry komutatywnej. Dzieło to, choć już klasyczne, nic nie straciło na ważności
i stanowi znakomity wstęp do teorii pierścieni przemiennych i modułów. Jest to książka przeznaczona dla wszystkich studentów oraz miłośników matematyki, ze szczególnym uwzględnieniem osób zainteresowanych geometrią algebraiczną, do lektury zaś wystarczy jedynie znajomość podstaw algebry ogólnej. Monografia zawiera większość podstawowych twierdzeń dotyczących pierścieni noetherowskich, rozkładu prymarnego oraz teorii wymiaru.
W każdym rozdziale znajduje się znaczna liczba zadań. Część z nich pozwala lepiej zapoznać się z przedstawionymi twierdzeniami, część zaś prezentuje zupełnie nowy materiał i poszerza zakres książki.