Wpływ Internetu na naszą indywidualną i zbiorową psychikę staje się coraz bardziej oczywisty i coraz bardziej niepokojący. Elias Aboujaoude napisał książkę, która nie tylko jest od wielu lat potrzebna, ale także może się stać współczesną klasyką. Obowiązkowa lektura dla tych wszystkich, którzy codziennie logują się do sieci.
Prof. Alan F. Schatzberg, Uniwersytet Stanforda
Dokonane przez Aboujaoude’a gruntowne omówienie psychologicznych i społecznych zagrożeń związanych ze światem wirtualnym jest ważne i na czasie. Zagrożenia te zostały bogato zilustrowane materiałem klinicznym i starannie przeanalizowane w świetle odpowiednich badań. Każdy, kto korzysta z internetu w domu lub w pracy bądź też ma rodzinę lub znajomych spędzających czas w internecie, powinien się zastanowić nad zagadnieniami poruszonymi w tej książce.
Prof. Dan Stein, Uniwersytet Kapsztadzki
Na publicznym forum internetu, na którym wszystkie chwyty są dozwolone, wielu z nas tworzy swoje alternatywne Ja – bardziej asertywne, bardziej kompetentne, seksowniejsze, śmielsze. Opierając się na swoim doświadczeniu klinicznym, zdobytym na Uniwersytecie Stanforda, Elias Aboujaoude szczegółowo opisuje nieodwracalne szkody, jakie naszemu Ja
off-line wyrządza nasze wirtualne
alter ego, czyli „e-osobowość”.
W
Wirtualnej osobowości naszych czasów Aboujaoude pokazuje, że e-osobowość może być zarówno urzekająca, jak i autodestrukcyjna. Analizuje różnorodne przypadki , zastanawiając się nad subtelnymi zmianami, jakie zachodzą w zachowaniu niemal każdego internauty. Internet oddziałuje na wszystkie aspekty codziennego życia, zanika granica między tym, co wirtualne, a tym, co realne, a w jej miejscu powstaje próżnia z niepewnymi regułami i prawie całkowitym brakiem ograniczeń oraz wyobcowany stan istnienia, który Aboujaoude nazywa „wirtualizmem”.
Wirtualna osobowość naszych czasów to niezwykły portret naszej współczesnej kondycji zarówno on-line, jak i off-line. Wypełniony wnikliwymi spostrzeżeniami psychologicznymi i analizą socjologiczną, wzywa nas do starannego zbadania medium, które sprawia, że unikamy zadumy, rozpraszamy się i mamy obsesję na punkcie gratyfikacji.
Elias Aboujaoude doktor psychiatrii na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Stanforda.. Jest ekspertem w dziedzinie wpływu życia wirtulanego i nowych technologii cyfrowych na osobowość.