Podręcznik Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej (ISPP)
Psychologia polityczna to, najogólniej ujmując, zastosowanie wiedzy na temat psychologii człowieka do badania polityki. Przedmiotem zainteresowania tej dyscypliny są m.in. polityczne decyzje ludzi dotyczące głosowania w wyborach, identyfikacji partyjnej i postaw politycznych, a także mediacja przywódców w rozwiązywaniu konfliktów politycznych i podejmowanie przez nich decyzji w sferze polityki zagranicznej.
Podręcznik psychologii politycznej jest wspólnym dziełem wybitnych uczonych z różnych krajów, którzy próbują tu rzucić światło na takie kwestie, jak wpływ osobowości na styl przywództwa, źródła uprzedzeń rasowych i mechanizmy powstawania gwałtownych konfliktów międzygrupowych.
Koncentrując się najpierw na psychologii politycznej na poziomie jednostki (postawy, wartości, podejmowanie decyzji ideologia, osobowość), a następnie przechodząc na poziom zbiorowości (tożsamość grupowa, mobilizacja mas, przemoc polityczna), to w pełni interdyscyplinarne opracowanie uwzględnia modele masowej publiczności oraz politycznych elit i zajmuje się zarówno sprawami wewnętrznymi, jak i polityką zagraniczną. Niniejszy podręcznik, zawierający aktualny opis prekursorskich badań w dziedzinie psychologii i politologii, stanowi podstawowe źródło informacji dla naukowców studentów zainteresowanych zagadnieniami leżącymi na styku tych dwóch dyscyplin.
David O. Sears jest profesorem psychologii i nauk politycznych oraz dyrektorem Institute for Social Scence Research na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles
Leonie Buddy jest profesorem nadzwyczajnym nauk politycznych na Uniwersytecie Stony Brook
Robert Jervis jest profesorem stosunków międzynarodowych z nadania Adlaia E. Stevensona na Uniwersytecie Columbia
Żaden student psychologii politycznej nie może obyć się bez tego autorytatywnego, nowoczesnego przeglądu tej ważnej dziedziny wiedzy.
Fred Greenstein, Uniwersytet Princeton
Niezwykle cenne źródło dla wykładowców studentów, którzy zajmują się dydaktyką i badaniami w dziedzinie psychologii politycznej. Dostarcza ono szczegółowych informacji na temat historii i obecnego rozwoju wielu wyspecjalizowanych obszarów polityczno-psychologicznych dociekań i zawiera ogromny zbiór aktualnych danych bibliograficznych.
Laura Stoper, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley
Z 21 rozdziałami poświęconymi tak różnym zagadnieniom, jak natura emocji i dynamika konfliktu międzynarodowego, podręcznik prezentuje stan posiadania dyscypliny, wyznacza program dla następnej generacji badań i przedstawia nieodparte argumenty za nadal istotna rolą psychologii w badaniach polityki i społeczeństwa.
Dennis Hong, Uniwersytet Northwestern
0.00 zł