Celem opracowania jest charakterystyka modelu zdekoncentrowanej sądowej kontroli konstytucyjności prawa. W książce autor prezentuje rozwiązania przyjęte w tym zakresie w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich: w państwach skandynawskich oraz na Cyprze, w Estonii, Grecji, na Malcie i w Portugalii.
Zdekoncentrowana kontrola norm polega na tym, że wszystkie sądy różnych instancji dokonują oceny zgodności hierarchicznej norm w odniesieniu do konkretnego sporu. System ten więc zasadniczo różni się od modelu charakterystycznego dla większości krajów europejskich, gdzie tworzony jest centralny organ sądowy – sąd konstytucyjny, który dokonuje kontroli konstytucyjności prawa na wniosek określonych podmiotów.
Piotr Mikuli, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Ustrojowego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje zainteresowania koncentruje wokół problematyki sądownictwa konstytucyjnego i administracyjnego parlamentaryzmu oraz zasad konstytucyjnych. Zajmuje się przede wszystkim ustrojem Wielkiej Brytanii i państwa anglosaskich. Stypendysta Funduszu im. Profesora Jerzego Stefana Langroda (2003), Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2004, 2005, i 2006/07), Rektorskiego Funduszu stypendialnego dla pracowników UJ (2005/06) oraz Europaeum (2007). W roku akademickim 2006/07 visiting fellow w Institute of European and Comparative law, Oxford University.
Najważniejsze publikacje to:
Zasada podziału władz a ustrój brytyjski, Warszawa 2006;
Parlament Republiki Cypryjskiej, Warszawa 2006;
Parlament Republiki Malty (wsp,. M. Grzybowski), Warszawa 2006;
System konstytucyjny Słowenii, Warszawa 2004, współautor:
The Handbook of Political Change in Eastern Europe (red. S. Berglund, J. Ekman, F. H. Aarebrot), Edward Elgar Ltd. 2004;
World Encyclopedia od Political Systems and Parties, Facts On File Inc., 2006.