Turystyka w miejscach kłopotliwego dziedzictwa przedstawia fenomen transformacji dziedzictwa socjalistycznego pod wpływem rozwoju turystyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Za klucz interpretacyjny dla analizy zjawisk turystycznych posłużyły najważniejsze koncepcje badawcze wypracowane w ostatnich latach na gruncie antropologii i socjologii turystyki, skupiające się wokół problematyki doświadczenia turystycznego oraz jego roli w tworzeniu i funkcjonowaniu atrakcji turystycznych.
Książka jest jedną z pierwszych polskich prac, które podejmują tytułową problematykę w sposób tak szeroki, wypełniając jednocześnie pewną lukę istniejącą w literaturze turystycznej. Warto podkreślić, że próba wypełnienia tej luki jest tym cenniejsza, ze cechuje ja podejście interdyscyplinarne, a przedstawione analizy, interpretacje i stanowiska w dużej części znajdują oparcie w badaniach empirycznych.
Prof. dr hab. Wiesław Alejziak
Operując plastycznym językiem, autorka wprowadza czytelnika w interesującą ją problematykę; swobodnie kreśli granice pola badawczego, nie tracąc z oczu szerokiego horyzontu wielości możliwych spojrzeń wynikających z różnych metodologii i dyscyplin naukowych, w których kręgu zainteresowań pozostaje turystyka.
Dr hab. Łukasz Gaweł
Magdalena Banaszkiewicz – antropolog kulturowy, adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakres jej zainteresowań naukowych oscyluje wokół turystyki kulturowej w Europy Środkowo-Wschodniej. Ostatnio, przedmiotem jej badań są dysonanse związane turystyfikacją dziedzictwa socjalistycznego. W 2018 roku opublikowała współredagowaną z dr Sabiną Owsianowską monografię zbiorowa pt. “Anthropology of
Tourism in Central and Eastern Europe. Bridging Worlds” (Lexington Books).