Napisany przez światowej sławy specjalistów podręcznik jest praktycznym przeglądem opartych na dowodach terapii dzieci i młodzieży z problemami społecznymi, emocjonalnymi i behawioralnymi. Autorzy opisują swoje osiągnięcia, rozwój poszczególnych koncepcji, ich podstawy teoretyczne i empiryczne oraz praktyczne uwarunkowania stosowania terapii. Omawiają szeroki zakres problemów klinicznych: od lęku, depresji młodzieńczej, ADHD, przez zachowania opozycyjne, zaburzenia zachowania, poważne problemy emocjonalne aż do zaburzeń odżywiania, autyzmu i innych.
Podręcznik będzie przydatny zarówno dla psychologów zajmujących się dziećmi i młodzieżą, jak i dla psychiatrów i specjalistów z pokrewnych dziedzin (niezależnie od orientacji teoretycznej), badaczy i studentów. Stanie się niewątpliwie nieocenioną pomocą podczas zajęć z psychologii i psychoterapii.
„A.E. Kazdin i J.R. Weisz po raz kolejny zaprezentowali niezwykłą publikację naukową – zmuszającą do myślenia, wciągającą i aktualną. Zarówno oni, jak i autorzy poszczególnych rozdziałów stworzyli swoisty przewodnik po meandrach psychoterapii, starając się równocześnie zniwelować różnicę miedzy badaniami wyników terapii a praktyką kliniczną, choć zdaniem niektórych badaczy, jest to niemożliwe. Książka przedstawia obecny stan badań i praktycznych dokonań z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży. Po okresie wieloletnich zaniedbań – przynajmniej w porównaniu z podobnymi badaniami u dorosłych – mamy wreszcie pewność, że będziemy mogli lepiej i z większą odpowiedzialnością służyć pomocą dzieciom i ich rodzinom. Niniejsza praca będzie przydatna zarówno doświadczonym, jak i początkującym trenerom”.
Dr Thomas H. Ollendick, Wydział Psychologii, Instytut Politechniczny i Uniwersytet Stanu Virgnia
„Kazdin i Weisz zgromadzili grupę znakomitych badaczy, którzy dzielą się z czytelnikami najnowszymi informacjami na temat opartych na dowodach psychoterapiach wielu głównych zaburzeń umysłowych dzieci i młodzieży. W opisie każdej z nich znajdujemy szczegóły dotyczące jej wdrażania, treningu i superwizji terapeutów, zawiązków z praktyką kliniczną, problemów klinicznych oraz kierunków przyszłych badań. Niniejszy tom to lektura obowiązkowa dla klinicystów, badaczy klinicznych i innych osób zaangażowanych w psychoterapię dzieci i adolescentów z problemami psychicznymi. Ponadto wiele informacji znajdą tu studenci klinicznej psychologii dziecięcej oraz psychiatrzy zajmujący się dziećmi i młodzieżą”.
Dr Howard Abikoff, Centrum Badań Dziecka, Wydział Psychiatrii, Uniwersytet Nowojorski
0.00 zł