Potęga obrzydzenia

Esej o wstręcie

Seria: EIDOS

Liczba stron: 196Format: B5Data wydania: 05.01.2008

Opis książki

Dlaczego wstręt? Dlaczego to, co wstrętne?

Dlaczego istnieje „coś”, co nie jest ani podmiotem, ani przedmiotem, co jednak nieustannie powraca, wzburza, odpycha, fascynuje?

To nie nerwica. To "cos" widać w fobii, w psychozie. Freud dostrzegł ten wybuch, lecz chyba zarazem go przemilczał. Jeśli zaś psychoanaliza chce wyjść poza ciągłe powtarzanie swoich tez, powinna powinna w tym miejscu szukać inspiracji.

To bowiem, o czym mówimy - obrzydzenie - narzucają nam historia i społeczeństwo. Bo czyż rytuały, religie, sztuka nie polegają właśnie na zaklinaniu wstrętu?

Objawia się on szczególnie wyraźnie w literaturze: u Dostojewskiego, Lautreamonta, Prousta, Artauda i w sposób symptomatyczny - Celine'a.

Oto ów pozbawiony tożsamości, pragnienia i stałego miejsca byt z pogranicza, błądzący, odłączony, mieszaniec bólu i śmiechu, zrozpaczony włóczęga w okropnym świecie.

Oto istota wstrętu


Julia Kristeva, wybitna badaczka literatury, filozofka, psychonalityczka francuska jest jedną z najbardziej znaczących postaci i autorytetem w humanistyce współczesnej. Pouvoirs de l’horreur będzie jedną z pierwszych przełożonych na język polski publikacji Autorki.
Język publikacjiPolski/Polish
ISBN: 978-83-233-2327-3

POLECANE KSIĄŻKI

NOWOŚCI

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...