Znakomity tekst do prowadzenia zajęć, napisany żywym, przystępnym stylem i obejmujący ciekawe studia przypadków. Z uwagi na przedstawione w nim argumenty za połączeniem „pokrewieństwa” i „płci kulturowej” w jedno pole badawcze stanowi on zarówno dla wykładowców, jak i studentów zaproszenie do ożywienia tematów związanych z pokrewieństwem w ramach stypendium przeznaczonego na badania płci kulturowej. Dodatkowy materiał, poświęcony współczesnym problemom społecznym, sprawia, że książka ta jest dla użytkowników wyjątkowo atrakcyjna.
Diane E. King, University of Kentucky
Książka
Pokrewieństwo i płeć kulturowa stanowi szeroki, fachowo napisany, lecz zarazem bardzo komunikatywny wstęp do na nowo wyznaczonego pola badań nad pokrewieństwem. Stone zręcznie łączy encyklopedyczne ujęcie klasycznych tematów z wnikliwą analizą zmieniających się granic tej dziedziny, która może wnieść duży wkład do toczących się na coraz wyższym szczeblu dyskusji politycznych dotyczących „pokrewieństwa”, „małżeństwa” i „reprodukcji” w nowym tysiącleciu. W efekcie powstał tekst o wielkiej wartości, wykraczającej daleko poza salę wykładową.
Michael G. Peletz, Emory University
Pokrewieństwo i płeć kulturowa Lindy Stone, podręcznik z antropologii pokrewieństwa, badań nad płcią kulturową lub połączenia obu tych dziedzin, stanowi rezultat wielu lat pracy wykładowcy. Pokrewieństwo jako temat nabiera życia po połączeniu go z kwestiami dotyczącymi płci kulturowej, i odwrotnie, transkulturowe badanie płci kulturowej wiele korzysta z roboczej znajomości zagadnień pokrewieństwa. Ta niezwykle ważna książka, z powodzeniem łącząc obie dyscypliny, pokazuje ich znaczenie dla życia studentów i przyczynia się do lepszego rozumienia obcych kultur.
Linda Stone jest emerytowanym profesorem antropologii na Washington State University.