Interpretacyjne przedsięwzięcie, jakim jest Henri Michaux - dzieło wyobraźni. „Okres zielony": 1922-1927 autorstwa Wacława Rapaka, za pierwszy cel stawia sobie przedstawienie rozwijającej się przez ponad sześćdziesiąt lat XX wieku poetyckiej, literackiej i malarskiej twórczości Henriego Michaux w kontekstach, do których klucze autor studium dobrał spośród współczesnych teorii, koncepcji i literacko--artystycznych kategorii. Wśród najistotniejszych należy wymienić bricolage Claude'a Levi-Straussa, „myśl słabą" Constantina Noiki i Gianniego Viattima, rythme-sens-sujet Henriego Meschonnika, „literacką uważność" Zofii Król i - to w tym studium inspiracja wiodąca -„poetykę doświadczenia" Ryszarda Nycza.
Zgodnie z podtytułem książki, drugim celem studium jest szczegółowe przedstawienie debiutanckiego okresu twórczości Henriego Michaux, zwanego przez krytykę francuską „okresem zielonym", czasu najmniej znanego, kiedy to - co ma kapitalne znaczenie - nie bez trudności i wahań młody poeta wypracowuje główne tropy, chwyty, zasady swojej w wysokim stopniu osobnej twórczości. To właśnie wtedy pojawiają się dominujące w późniejszych okresach twórczości Michaux pola artystycznych poszukiwań (poeta powie później „moje posiadłości"), które odcisną piętno na formującej się już wtedy „pójetyce" (poietique).
Wacław Rapak, romanista, literaturoznawca, w swojej działalności naukowej zajmuje się głównie nowoczesną i współczesną literaturą francuską. Wśród jego zainteresowań warto wymienić również teorię literatury i metodologię badań literackich. Autor obszernego studium „Apres coup precede par Le ressassetnent eternel" de Maurice Blanchot: une lecture, gdzie podjął pierwszą całościową próbę interpretacji dwu pierwszych opowiadań Maurice'a Blanchota. Znawca twórczości Henriego Michaux, któremu poświęcił do tej pory wiele artykułów, wystąpień na naukowych konferencjach, zagranicznych wykładów. Przywołany przez autorów Henri Michaux. (Euvres completes, krytycznego wydania dzieł wszystkich Michaux w prestiżowej serii Bibliotheque de la Pleiade.