Energetyka to jeden z najważniejszych czynników determinujących współpracę w Europie i współczesne stosunki międzynarodowe. Polityka energetyczna Unii Europejskiej znajduje się w fazie dynamicznego tworzenia, a Francja jest nie tylko uczestnikiem procesu uwspólnotowienia sektora energetycznego, ale także aktywnym architektem modelującym treść i zasady współpracy.
Autor stara się wyjaśnić interakcję pomiędzy czynnikiem narodowym i wspólnotowym oraz wpływ interesów narodowych Francji na proces kształtowania unijnej polityki energetycznej, zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Wyjątkowość Francji wynika nie tylko z rangi tego kraju jako kluczowego konsumenta energii w UE, ale przede wszystkim z bardzo rozwiniętego programu energetyki jądrowej, unikatowego w skali europejskiej i światowej. Rodzi to implikacje dla aspiracji przywódczych tego państwa wobec wyzwań przeciwdziałania zmianom klimatu w układzie regionalnym oraz globalnym. W konsekwencji Francja, przyjmując rolę promotora wysokich standardów niskoemisyjności, stała się „siłą napędową" unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.
Książka dra Tomasza Młynarskiego to bardzo wartościowa monografia, oparta na rozległej bazie źródłowej i wielojęzycznej literaturze przedmiotu. Jest opracowaniem dojrzałym i mającym z całą pewnością nowatorski charakter. Autor z powodzeniem rozwiązał podjęty problem badawczy, a jego wywody są wyważone i bardzo kompetentne. Czytelnik może się zapoznać z nieznanymi dotąd lub mało znanymi aspektami procesu konstytuowania wspólnej polityki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej; wzajemnymi powiązaniami pomiędzy polityką energetyczną i klimatyczną Unii; rolą i oddziaływaniem Francji na wspomniany proces, a także grą interesów narodowych w Unii towarzyszących temu procesowi. Praca ta jest godna polecenia środowiskom akademickim politologów i europeistów, ekspertom oraz publicystom, a także wszystkim czytelnikom zainteresowanym polityką europejską Francji oraz rolą, jaką odgrywa ona w Unii Europejskiej.
Z recenzji prof. drą hab. Janusza Józefa Węca
Tomasz Młynarski - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta i stażysta m.in. w Institut d'Etudes Politiques w Paryżu i Rennes oraz Sorbony, specjalizuje się w zagadnieniach bezpieczeństwa energetycznego, integracji europejskiej i polityki zagranicznej współczesnej Francji. Autor monografii i artykułów z zakresu stosunków międzynarodowych i problemów bezpieczeństwa, m.in.
Bezpieczeństwo energetyczne w pierwszej dekadzie XXI w. Mozaika interesów i geostrategii (2011),
Francja wobec głównych problemów reformy instytucjonalnej Unii Europejskiej w XXI w. (2006),
Strategia i koncepcje bezpieczeństwa Francji w XXI w. (2010).