Publikacja omawia dialektyczną terapię behawioralną i opisuje stosowanie tej terapii w leczeniu ambulatoryjnym, całodobowym i środowiskowym, w warunkach penitencjarnych, w pracy z dorosłymi i młodzieżą oraz małżeństwami, a także osobami starszymi. Przykładowe programy z kolejnych rozdziałów ilustrują wykorzystanie terapii w leczeniu depresji, uzależnień od substancji psychoaktywnych, zaburzeń odżywiania się, psychoz oraz zachowań samobójczych i agresywnych. W analizie poszczególnych problemów podkreślono duże znaczenie dysregulacji emocjonalnej, przedstawiono przesłanki zastosowania dialektycznej terapii behawioralnej w ich leczeniu, zaprezentowano wyniki badań naukowych oraz opisy, jak standardowa wersja terapii została przejęta w niezmienionej formie bądź zmodyfikowana. Szczególną uwagę zwrócono na trudność sprostania potrzebom pacjentów z licznymi zaburzeniami wspól-występującymi.
Książka stanowi bogate źródło informacji dla psychoterapeutów, osób zarządzających ochroną zdrowia, studentów oraz stażystów w dziedzinie psychologii klinicznej, psychiatrii i opieki społecznej.
Dialektyczna terapia behawioralną stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć praktyki klinicznej ostatnich dwudziestu lat. Choć zrodziła się z interwencji opracowanych z myślą o leczeniu zaburzeń osobowości z pogranicza, stała się poważną terapią, którą można stosować w pracy z wieloma grupami pacjentów i w rozmaitych warunkach leczenia. Książka ta jest niezwykle wymownym świadectwem tej ewolucji i na pewno okaże się wartościowym źródłem wiedzy zarówno dla terapeutów, jak i studentów.
Steven D. Hollon, PhD, Department of Psychology, Yanderbilt University
Ta książka wieńczy kolejny etap pracy, przedstawiając praktyczne doświadczenia osób, które jako pierwsze osiągały sukcesy, wdrażając dialektyczną terapię behawioralną - opartą na ścisłych zasadach, a jednocześnie elastyczną - w rozmaitych warunkach leczenia odmiennych populacji.
Elizabeth B. Simpson, MD, dyrektor Dialectical Behavior Therapy Program,
Massachusetts Mental Health Center