Jest to pierwsza polska książka ukazująca złożoność zjawiska, jakim jest korzystanie z sieci przez osoby w różnym wieku. W tym względzie obala wiele mitów, rozumianych jako fałszywa wiedza (m. in. zilustrowano zakres i różnorodne formy aktywności osób w wieku emerytalnym, udowodniono jak rozległa jest wiedza dzieci na temat możliwości stwarzanych przez internet itp.). Autorzy dołożyli starań, aby przedstawić zarówno szanse jak i wyzwania stwarzane przez najnowsze medium, jakim jest internet.
Klarowna koncepcja i wielostronność ujęć tytułowego zagadnienia stanowią niewątpliwy walor pracy. Przejawem jej oryginalności jest rozwojowo-edukacyjny profil dostrzegany już na poziomie analizy struktury książki. Zamysł Redaktora naukowego tomu odczytuję jako chęć dotarcia do dużej i jak najbardziej zróżnicowanej grupy badanych. Z kolei odmienność w sposobach dochodzenia do stwierdzeń podyktowana została specyfiką wybranych zagadnień. Walorem książki jest zamieszczenie w aneksach zastosowanych w badaniach narzędzi, dzięki czemu czytelnik może poznać sposób zbierania danych a także stosować je w badaniach replikacyjnych.
Zaletą prac zbiorowych jest możliwość wybiórczej lektury; jednak w wypadku tej książki można się spodziewać zainteresowania wszystkimi tekstami. Są one nowatorskie i atrakcyjne poznawczo. Wyrażam przekonanie, że zainteresują nie tylko badaczy, ale także nauczycieli i rodziców. Teksty są poprawne od strony naukowej, czytelne w odbiorze i przyjazne dla odbiorcy.
Prof. UW, dr hab. Maria Ledzińska
KSIĄŻKA DOSTĘPNA W WERSJI ELEKTRONICZNEJ: |
|