Poprawione i rozszerzone wydanie drugie tego znakomitego podręcznika proponuje sprawdzone strategie służące poprawie długoterminowych skutków leczenia oraz jakości życia osób cierpiących na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Czerpiąc wiedzę z wielu badań i bogatego doświadczenia, autorzy opracowują pełne ramy zindywidualizowanej terapii poznawczo-behawioralnej.
Podręcznik pełen jest przykładów i opisów przypadków. Został zaprojektowany tak, by uwzględnić złożoność procesu leczenia trudnych, przewlekłych zaburzeń. W tym wydaniu dawny protokół dwudziestu sesji terapii (w dodatku na końcu książki) został zastąpiony nowym, bardziej elastycznym modelem oceny i procesu leczenia. Format książki ułatwia przeprowadzenie skutecznych interwencji w pracy z pacjentami o różnych historiach choroby i profilach klinicznych – osobami z niedawno rozpoznanymi zaburzeniami, chorymi z objawami ustabilizowanymi oraz pacjentami codziennie zmagającymi się z objawami. Podręcznik zawiera jasne wskazówki dotyczące konceptualizacji indywidualnych potrzeb pacjentów oraz współpracy, która ma im pomóc w:
• lepszym zrozumieniu natury zaburzeń afektywnych dwubiegunowych;
• systematycznym przestrzeganiu sposobu i pór dawkowania leków;
• rozpoznawaniu wczesnych sygnałów ostrzegających o epizodach maniakalnych i depresyjnych;
• radzeniu sobie z objawami poznawczymi, behawioralnymi i afektywnymi;
• rozwijaniu umiejętności radzenia sobie i rozwiązywania problemów;
• wzmacnianiu relacji nadwątlonych zaburzeniem.
Podręcznik ma charakter praktyczny i został napisany w przystępny sposób. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono najważniejsze informacje, które terapeuta powinien zapamiętać oraz zagadnienia, które należy omówić z pacjentem.
Monica Ramirez Basco jest psychologiem klinicznym, autorką publikacji, wykładowcą i profesorem psychologii w Southwestern Medical Center na University of Texas w Dallas. Jest znanym w kraju i za granicą specjalistą z dziedziny terapii poznawczo-behawioralnej oraz współzałożycielką Academy of Cognitive Therapy. Dr Basco jest autorką
Never Good Enough: How to Use Perfectionism to Your Advantage without Letting It Ruin Your Life i współautorką
Getting Your Life Back: The Complete Guide to Recovery from Depression. Napisała również
The Bipolar Workbook: Tools for Controlling Your Mood Swings – podręcznik terapii poznawczo-behawioralnej dla pacjentów.
A. John Rush jest wicedyrektorem badań w instytucie psychiatrii Southwestern Medical Center na University of Texas w Dallas. W swojej pracy koncentrował się na diagnozowaniu oraz leczeniu psychoterapeutycznym, psychofarmakologicznym i somatycznym dużej depresji, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych oraz innych zaburzeń nastroju. Jest autorem dziesięciu książek i ponad czterystu artykułów. Prace dr Rusha są znane na całym świecie i były wielokrotnie nagradzane. Ostatnio w swoich badaniach dr Rush skupił się na programach długoterminowego postępowania w leczeniu zaburzeń – między innymi na wieloetapowych algorytmach leczenia dużej depresji i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.
Stało się jasne, że optymalny proces leczenia większości osób z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi wymaga ujęcia integrującego farmakoterapię i psychoterapię. Widok tego poprawionego, uaktualnionego podręcznika poświęconego jednej z głównych form psychoterapii jest pokrzepiający. Basco i Rush, jak zwykle, piszą bardzo klarownie. Czytelnicy na pewno wyniosą wiele korzyści, czytając kompendium ich wspólnej wiedzy na temat metod interwencji w leczeniu tych trudnych zaburzeń.
Ellen Frank, PhD, Department of Psychiatry
University of Pittsburgh School of Medicine, Western Psychiatric Institute and Clinic Autorzy wyczerpująco i przekonująco omawiają kwestie poświęcone stosowaniu się do zaleceń lekarskich. Dają solidne podstawy zapobiegania nawrotom zaburzeń. Wydanie drugie jest wyjątkowe. Jego format pozwala klinicystom na zastosowanie zalecanych metod leczenia w różnych fazach choroby pacjentów z niedawno rozpoznanymi zaburzeniami i osób z objawami w utrzymującej się remisji… Przydatny podręcznik zarówno dla studentów ostatnich lat, jak i dla doświadczonych klinicystów.
Edward Altman, PsyD, Department of Psychiatry,
University of Illinois at Chicago