Praca pani dr Doroty Matuszko jest, moim zdaniem, cennym opracowaniem, wykonanym z dużą starannością, co w przypadku danych jakościowych jest szczególnie istotne. Porządkuje i wyjaśnia wiele mechanizmów wiążących zachmurzenie, usłonecznienie i całkowite promieniowanie słoneczne. Zachmurzenie jest elementem bardzo trudnym do analizy, między innymi ze względu na fakt, że różne rodzaje chmur mogą odmiennie wpływać na inne elementy meteorologiczne. Jednocześnie chmury w bardzo istotny sposób wpływają na bilans radiacyjny Ziemi i dlatego tak ważne jest poznanie związków między ich występowaniem a promieniowaniem docierającym do powierzchni Ziemi.
Z recenzji dr hab. Joanny Wibig, prof. UŁ
Dorota Matuszko – doktor nauk o Ziemi, geograf, klimatolog, adiunkt w Zakładzie Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest autorką monografii
Chmury – klasyfikacja, rozpoznawanie, pogoda (Chmury i pogoda), pierwszego w Polsce studium z zakresu klimatologii zachmurzenia; współautorką i redaktorką książki
Klimat Krakowa w XX wieku, stanowiącej podsumowanie badań klimatu i bioklimatu Krakowa na podstawie stuletniej serii obserwacyjnej. Praca ta stała się doskonałym materiałem do dyskusji na forum międzynarodowym na temat zmian klimatycznych w Europie Środkowej pod wpływem ocieplenia klimatu.
Opublikowała kilkadziesiąt artykułów naukowych, głównie z zakresu współczesnych zmian klimatu i klimatu miejskiego. Wyniki swoich prac badawczych prezentowała na licznych konferencjach, tak ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.
Brała udział w projektach i programach naukowych dotyczących wieloletnich zmian klimatu, ekstremalnych zdarzeń meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce oraz związków zachmurzenia z promieniowaniem słonecznym.