EN
Spis treści, fragmenty, recenzje

Sprawiedliwość w czasach kryzysu

Liczba stron: 124 Format: B5 Rok wydania: 2015 Data premiery: 04.12.2015

Opis książki

Podstawowe pytanie etyki okazuje się dzisiaj postawione na nowo. Dotychczas było nim pytanie: jak żyć? Ale wydaje się, że pojawiła się potrzeba, by zastąpić je innym, mianowicie: kim jest człowiek? Pytanie to jest pytaniem etycznym, ponieważ wskazuje na to, co stanowi cechę wyróżniającą człowieka na tle przyrody: zdolność do odróżniania dobra od zła, a zatem do pojmowania dobra i zła, która jest dyspozycją wybitnie ludzką. Dla istot prymitywnych dobre jest to, co zaspokaja ich biologiczną strukturę, pozwala trwać, gdyż przetrwanie jest ich naczelnym zadaniem. Zwierzę je, aby żyć, i żyje, aby jeść. Dla człowieka dobro oznacza coś więcej niż to wszystko, co mu służy na płaszczyźnie fizjologiczno-popędowej. Czynności, które podejmujemy, żeby utrzymać się przy życiu, nie mają związku z moralnością. Człowiek rozpoznaje dobro dzięki władzy sądzenia. Jeśli ma być człowiekiem, musi sądzić. Z tego sądu wyrasta poczucie moralnej satysfakcji albo odrazy, spokój sumienia albo wina i odpowiedzialność. Człowiek ma pewne moralne dyspozycje, moralności jednak nie bierze skądkolwiek.
Fragment z książki   

Książkę rozpoczyna szkic refleksji nad sprawiedliwością w ujęciu historycznym, od Sokratesa aż do współczesności, w zasadniczej swej części nie ma ona jednak charakteru sprawozdawczego. Zamysł pracy nie wyczerpuje się bowiem w analizie porównawczej współzawodniczących form dyskursu nad sprawiedliwością i powiązanymi z nią koncepcjami racjonalności, lecz jest nim przede wszystkim postawienie pewnych ważnych w przekonaniu autorki pytań i propozycji diagnozy współczesnych problemów etycznych. Praca jest poświęcona kategorii sprawiedliwości i jej zaprzeczeniu, którego najnowszą egzemplifikacją jest zjawisko wykluczenia, obcości, zbędności człowieka. Rozważania poprowadzono z perspektywy filozofii polityki, filozofii kultury i antropologii filozoficznej. Podejmowana problematyka ściśle dotyczy także kategorii sprawiedliwości społecznej, której genezę stanowi negatywna ocena sytuacji i stosunków międzyludzkich w ramach wspólnoty. Nie można jej ograniczyć do problemu podziału dóbr materialnych, kontekstu ekonomicznego, w którym na ogół występuje. W swojej pracy autorka stara się odpowiedzieć napytanie, czym jest sprawiedliwość i dlaczego warto przestrzegać jej zasad oraz jakie są przyczyny duchowego i kulturowego kryzysu, w którym znalazł się europejski świat wartości.

Anna Szklarska - filozof związana z Uniwersytetem Jagiellońskim. Ma szerokie zainteresowania badawcze, interesuje się antropologią filozoficzną, filozofią kultury i polityki, etyką, aksjologią i historią idei. Autorka ponad trzydziestu artykułów naukowych (zamieszczonych m.in. w czasopismach: „Hybris. Internetowy Magazyn Filozoficzny", „Kultura i Wartości", „Ruch Filozoficzny", „Studia Philosophiae Christianae", „Kultura i Wychowanie" czy „Studia Humanistyczne AGH") oraz monografii naukowej Identity, Violence, Religion. The Dilemmas of Modern Philosophy of Man. Współredaktorka (wspólnie z M. Proszak i A. Żymełką) i autorka jednego z rozdziałów książki Boska radość powtórzenia. Idea wiecznego powrotu. Pracę doktorską poświęciła kategorii przemocy w nowożytnej filozofii człowieka. Jej ulubieni myśliciele to: F. Nietzsche, H.Arendt i J. Tischner, a wśród poetów C.K. Norwid.
Język publikacji Polski / Polish
Autorzy Anna Szklarska
ISBN: 978-83-233-3996-0
Kraj pochodzenia producenta: Polska

POLECANE KSIĄŻKI

David Barrie

Supernawigatorzy

(Oprawa miękka ze skrzydełkami)

46,00 zł
36,80 zł
Marcus Rosenlund

Gdy pogoda zmienia bieg historii

(Oprawa miękka ze skrzydełkami)

49,99 zł
39,99 zł
Victoria M. Boone

Wychowując dziecko z autyzmem

(Oprawa miękka ze skrzydełkami)

37,00 zł
29,60 zł
Okładka ksiązki "Córki Jałty"
Catherine Grace Katz

Córki Jałty

(Oprawa miękka ze skrzydełkami)

67,50 zł
54,00 zł

NOWOŚCI

slide 6 to 9 of 20

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...