Działania autora miały za przedmiot uczenie mimowolne – przedmiot niezwykle interesujący, zajmujący poczesne miejsce w całości przedmiotu psychologii jako nauki z racji złożonych związków, w jakich pozostaje z innymi fragmentami tej całości i intensywnie badany w obrębie współczesnej psychologii poznawczej.
Szczególny walor poznawczy książki leży w tym, że koncentruje się ona na problematyce zupełnie podstawowej – najkrócej i najtrafniej można by ją określić, mówiąc o naturze uczenia mimowolnego (chociaż pytanie o naturę należy do ontologii) – w przedstawionym oryginalnym zamyśle jej rozwiązania, konsekwentnym teoretycznym i empirycznym (dokładniej, eksperymentalnym) jego przeprowadzeniu, wreszcie w uzyskanym ostatecznie rezultacie. Wszystko to było możliwe dzięki erudycji jej autora, idealnemu wręcz panowaniu nad przedmiotem i problematyką.
Z recenzji dr hab. Krzysztofa Krzyżewskiego
Michał Wierzchoń jest doktorem psychologii, adiunktem w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim tematykę świadomości i nieświadomości (w tym szczególnie uczenie mimowolne). Interesuje się również psychologią reklamy. Współpracuje badawczo z kilkoma ośrodkami zagranicznymi. Autor lub współautor kilkunastu publikacji i kilkudziesięciu wystąpień konferencyjnych. Nagrodzony stypendium dla młodych naukowców Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium tygodnika „Polityka” w ramach akcji „Zostańcie z nami“. Jest członkiem European Society for Cognitive Psychology, Association for the Scientific Studies of Consciousness oraz Cognitive Science Society.
KSIĄŻKA DOSTĘPNA W WERSJI ELEKTRONICZNEJ:
|
|