Książka pod redakcją Aarona T. Becka, Denise D. Davies i Arthura Freemana jest najważniejszym źródłem wiedzy o charakterze i terapii zaburzeń osobowości w ujęciu poznawczo-behawioralnym. Redaktorzy opisują najważniejsze cele terapii oraz zagadnienia związane z utrzymaniem postępów w leczeniu, zakończeniem terapii i samoopieką klinicysty. Najnowsza wersja podręcznika zawiera omówienie kryteriów diagnostycznych według DSM-5, a także nowe rozdziały poświęcone mechanizmom neuronalnym, różnicom kulturowym, depresyjnemu zaburzeniu osobowości, zaburzeniom współwystępującym oraz postępowaniu w przypadku skomplikowanych przypadków klinicznych.
Terapia poznawcza zaburzeń osobowości to lektura obowiązkowa dla psychologów klinicznych, psychiatrów i pracowników opieki społecznej stykających się z przypadkami zaburzeń osobowości oraz personelu pielęgniarskiego oddziałów psychiatrycznych. Książka należy do kanonu podręczników dotyczących terapii poznawczo-behawioralnej oraz zaburzeń osobowości, używanych na uniwersytetach.
„Redaktorzy książki zgromadzili międzynarodowy zespół specjalistów wskazujących, jak skutecznie rozwiązywać trudne przypadki kliniczne, przytaczających sugestywne przykłady i omawiających przydatne strategie. Wyjaśniają, jak radzić sobie z wyzwaniami i leczyć problemy tak często współistniejące z zaburzeniami osobowości. Podręcznik ten powinien się znaleźć na półce każdego klinicysty”.
Dr Donna M. Sudak
Wydział Psychiatrii, Drexel University College of Medicine
„To opracowanie przejdzie do klasyki gatunku. W pełni uaktualnione, przedstawia nowe konceptualizacje i techniki oraz wiele mądrych spostrzeżeń na temat relacji terapeutycznej i przeszkód utrudniających pacjentom zmianę”.
Dr Robert L. Leahy
Dyrektor Amerykańskiego Instytutu Terapii Poznawczej
Wydział Psychiatrii, Weill Cornell Medical College
Tom zawiera m.in.:
● Omówienie terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń osobowości
● Teoria zaburzeń osobowości
● Ocena i diagnoza zaburzeń osobowości
● Neuronalne mechanizmy nieprzystosowawczych schematów i trybów w zaburzeniach osobowości
● Ogólne zasady i wybrane techniki w terapii poznawczej zaburzeń osobowości
● Przymierze terapeutyczne w pracy z pacjentami z zaburzeniami osobowości
● Zaburzenia osobowości a różnorodność i kultura
● Zależne zaburzenie osobowości
● Unikowe zaburzenie osobowości
● Obsesyjno-kompulsyjne zaburzenie osobowości
● Depresyjne zaburzenie osobowości
● Paranoiczne, schizoidalne i schizotypowe zaburzenie osobowości
● Bierno-agresywne zaburzenie osobowości (osobowość negatywistyczna)
● Narcystyczne zaburzenie osobowości
● Histrioniczne zaburzenie osobowości
● Antyspołeczne zaburzenie osobowości
● Zaburzenie osobowości typu borderline (graniczne)
● Współwystępowanie „zaburzeń symptomatycznych”
● Postępowanie kliniczne: praca z pacjentami z rozpoznaniem zaburzeń osobowości
● Podsumowanie i perspektywy
Dr n. med. Aaron T. Beck jest twórcą terapii poznawczej, profesorem emerytowanym na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Pensylwanii oraz honorowym prezesem Instytutu Psychiatrii Poznawczej noszącym jego imię. Otrzymał wiele nagród za dorobek naukowy i szczególne zasługi w dziedzinie zdrowia psychicznego.
Dr Denise D. Davis jest wicedyrektorką programu psychologii klinicznej na Uniwersytecie Vanderbilt, współzałożycielką Akademii Terapii Poznawczej (ACT) oraz członkinią Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. W pracy naukowej i klinicznej zajmuje się zagadnieniami związanymi z etyką, procesem kończenia terapii oraz terapią poznawczą zaburzeń osobowości.
Dr Arthur Freeman jest wykładowcą medycyny behawioralnej na Uniwersytecie Midwestern, gdzie kieruje programem psychologii klinicznej na kampusach w Downers Grove w stanie Illinois oraz Glandale w Arizonie. Był prezesem Towarzystwa Terapii Behawioralnej i Poznawczej oraz Międzynarodowego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej. Jego zainteresowania naukowe i kliniczne obejmują terapię małżeńską i rodzinną oraz terapię poznawczo-behawioralną depresji, lęku i zaburzeń osobowości.