Marek Doskocz
Pismo "KWARTALNIK"http://pismo.kwartalnik.eu/
Żyjemy w świecie, w którym informacja często stanowi o być albo nie być człowieka, firmy, państwa. Stacje telewizyjne, serwisy internetowe, prasa, radio prześcigają się w wyścigu o „newsa”. Kilka lat temu spotkałem się z książką Waltera Onga „Oralność i piśmienność – słowo poddane technologii”. Ta klasyczna pozycja ukazuje rozwój mowy i pisma, a także różnic, jakie zachodzą w społeczeństwach, które przechodzą z kultury oralnej na piśmienną.
Doskonałym uzupełnieniem tamtej lektury okazała się książka „Media i społeczeństwo. Wprowadzenie historyczne” autorstwa Lyn Gorman oraz Dawida McLeana.
Lyn Gorman pełni obowiązki dziekana wydziału humanistycznego na australijskim Charles Sturt University. Opublikowała wiele prac poświęconych historii mediów, wojnie i kwestiom społecznym. Z kolei Dawid McLean jest historykiem i starszym wykładowcą Charles Sturt University. Otrzymał stypendium Fulbrighta i stypendium Harolda White’a australijskiej Biblioteki Narodowej.
„Media i społeczeństwo. Wprowadzenie historyczne” to bardzo przystępnie napisany przewodnik po mediach. Autorzy zabierają czytelnika w podróż począwszy od XIX wieku – wieku prasy, przez wiek XX – wiek telewizji, aż po wiek XXI – wiek internetu. Dzięki połączeniu ujęcia historycznego z porównawczym autorzy w jasny i klarowny sposób ukazują warunki powstawania mediów, a także zależności, jakie występowały i występują miedzy nimi, a państwem, czy społeczeństwem. Czytelnik dowie się, jak media przeobrażały się w czwartą siłę, mając wpływ na kształtowanie opinii społecznej, a co za tym idzie, jak działała propaganda poprzez nie. „W XX wieku wykorzystywanie mediów w celach propagandowych stało się powszechne” piszą autorzy na początku rozdziału szóstego „Propaganda w czasie wojny i pokoju”.
Nie szukając daleko - Hitler już w 1933 roku utworzył Ministerstwo Oświecenia Narodowego i Propagandy Rzeszy mające pilnować, aby do społeczeństwa niemieckiego nie docierały żadne niepożądane informacje.
Te i inne informacje znajdziemy w opisywanej przez mnie książce, która będąc przystępnie napisana stanowi dobre źródło informacji dla studentów i wszystkich, którzy interesują się tematyką mediów.
Lyn Gorman, Dawid McLean – „Media i społeczeństwo. Wprowadzenie historyczne.” Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2011