Książka poświęcona jednemu z najbardziej zasłużonych kół naukowych działających na Uniwersytecie Jagiellońskim już ponad jedno stulecie. Załączone wspomnienia studentów i absolwentów chemii są nie tylko znakomitym dopełnieniem pierwszego tomu Złotej Księgi Wydziału Chemii (Kraków 2000), lecz także cennym świadectwem żywotności Naukowego Koła Chemików Studentów Krakowskiej Almae Matris oraz odzwierciedleniem panującej atmosfery naukowej i towarzyskiej wśród kilku pokoleń studentów chemii.
(...) Publikacja pokazuje, jak wielu z działających członków koła z lat 1904-2007 zapisało się złotymi zgłoskami jako znakomici uczeni, organizatorzy nauki, dziekani i rektorzy wyższych uczelni, zasłużeni pracownicy instytutów badawczych, nauczyciele w szkołach średnich, pracownicy przemysłu chemicznego i eksperci, a także jako działacze polityczni, społeczni czy pracownicy w służbie dyplomatycznej.
(…) Należy pogratulować Paniom Redaktorkom tego, że potrafiły zgromadzić tak liczne i ważne dla zobrazowania działalności koła i krakowskiego środowiska naukowego relacje absolwentów chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Z recenzji dr. hab. Andrzeja Banacha, prof. UJ, dziekana Wydziału Historycznego UJ
ELŻBIETA SZCZEPANIEC-CIĘCIAK, dr hab. nauk chemicznych w zakresie chemii fizycznej, specjalista z kriogeniki i chemii środowiska. Pracowała na Wydziale Chemii UJ na stanowiskach asystenta, starszego asystenta, adiunkta i docenta. Kierowała Zespołem Kriogeniki i Badań Powietrza Zakładu Chemii Nieorganicznej UJ.
Zajmowała się między innymi badaniem równowag fazowych w stopach metali w niskich temperaturach, badaniami rozpuszczalności zestalonych gazów nieorganicznych i węglowodorów w ciekłym azocie i argonie, oznaczaniem zanieczyszczeń powietrza, problematyką utylizacji biogazu na składowiskach odpadów komunalnych (publikacje w takich czasopismach, jak: Cryogenics, Journal of Solution Chemistry, Waste Management & Research) Jest między innymi autorką i współautorką monografii i podręczników akademickich: The Experimental Determination of Solubilities, Złota Księga Wydziału Chemii, Chemia Środowiska. Ćwiczenia i seminaria, Polscy twórcy aparatury naukowej. Uczestniczyła w pracach Commission on Solubility Data V.8. International Union of Pure and Applied Chemistry, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i komisjach Komitetu Chemii Analitycznej PAN, a także Komisji Historii Nauki Polskiej Akademii Umiejętności. Pełniła funkcję opiekuna Naukowego Koła Chemików UJ.
KRYSTYNA ŁOPATA, dr nauk chemicznych, absolwentka Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UJ, asystent i adiunkt w Zakładzie Chemii Nieorganicznej, starszy wykładowca w Zakładzie Dydaktyki Chemii UJ, wieloletni nauczyciel chemii w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Współautorka i autorka prac naukowych z zakresu analizy spektralnej stopów metali, dydaktyki i historii chemii, edukacji ekologicznej, podręczników szkolnych i akademickich z chemii, między innymi Dydaktyka chemii, Ćwiczenia z podstaw chemii i analizy jakościowej, Tajemnice gleby, Tajemnice powietrza i wody oraz wielokrotnie wydawanego podręcznika Chemia w gimnazjum: podręcznik ucznia, Chemia w gimnazjum: zeszyt ucznia, a także wielu haseł w encyklopediach.
Egzaminator maturalny z chemii, ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, przewodnicząca Sekcji Dydaktycznej Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
DODATKIEM DO KSIĄŻKI JEST PŁYTA CD Z WYBRANYMI DOKUMENTAMI ZEBRANYMI PRZEZ REDAKTORKI TOMU
0.00 zł