Aktualny system opieki społecznej w Polsce i formalne instytucje wychowawcze nie są przygotowane na rozwiązywanie problemów specyficznej kategorii osób marginalizowanych, jakimi są dzieci i młodzież ulicy. Duże nadzieje wiąże się z pojawieniem się spontanicznych inicjatyw, wzorowanych na popularnych w zachodnich aglomeracjach metodach pracy, określanych jako street-working. Inicjatywę wydawniczą, podjętą przez zespół pod kierunkiem dr Małgorzaty Michel, składający się z pracowników naukowych Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentów i praktyków posiadających bogate doświadczenia w zakresie streeworkingu, należy oceniać jako wielce wartościową i spełniającą pierwszorzędne zapotrzebowanie na doskonalenie metodyczne wolontariuszy realizujących idee pracy z młodzieżą pozbawioną opieki i przebywającą w środowiskach zagrożonych czynnikami ryzyka.
Z recenzji prof. dr. hab. Bronisława Urbana
Małgorzata Michel – doktor filozofii w zakresie nauk pedagogicznych, adiunkt w Zakładzie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pedagog praktyk, twórczyni i prowadząca projekt z zakresu profilaktyki lokalnej – Młodzieżową Grupę Profilaktyczną, opiekun naukowy Koła Naukowego Pedagogów Resocjalizacyjnych.
Justyna Kusztal – pedagog i prawnik, adiunkt w Zakładzie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jacek Bylica – pedagog, terapeuta, adiunkt w Zakładzie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Marta Marszałek – absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pedagog.
Magdalena Komenderska – absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pedagog, streetworker.
Iwona Surmaj – absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pedagog, streetworker.
Łukasz Hobot – pracownik socjalny i streetworker Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.
Monika Suchta – absolwentka pedagogiki, streetworkerka.