Tematem przewodnim książki jest charakterystyka współczesnych polskich seniorów jako użytkowników komputera i internetu. Przedstawiono tu analizy oparte na wynikach szeroko zakrojonych badań własnych na temat aktywności seniorów podejmowanych w sieci z uwzględnieniem ich wieku, płci oraz cech osobowości i dobrostanu psychicznego. Ponadto prezentowane są wyniki dotyczące kompetencji seniorów w zakresie korzystania z internetu. Zalety publikacji to przede wszystkim:
- Wyniki prezentowane w książce dotyczą unikatowej, szczególnie interesującej, zarówno dla badaczy internetu jak i rozwoju człowieka, grupy użytkowników. Są nimi osoby, które z internetem zetknęły się w późnym okresie swojego życia. Każde następne pokolenie ludzi starych będzie już takim, które rozpoczęło używanie interentu we wczesnej młodości albo w wieku dziecięcym.
- Przedstawiono w niej badania, w których po raz pierwszy eksperymentalnie oceniano rzeczywiste kompetencje seniorów, a nie tylko – jak dotychczas – deklarowane.
- W książce zawarte zostały wnioski teoretyczne i praktyczne, których wykorzystanie powinno przyczynić się do przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.
„W tej bardzo interesującej i poświęconej niezwykle aktualnej problematyce książce przedstawiono wyniki nowatorskich badań nad aktywnością internetową osób starszych – ich postawami wobec komputera i internetu, sposobem, w jaki korzystają z tych mediów, umiejętnościami w tym zakresie i ich uwarunkowaniami.
Z przeprowadzonych analiz wynikają liczne wnioski praktyczne. Autorzy książki przekonująco dowodzą znaczenia umiejętności korzystania z internetu jako czynnika promującego rozwój seniorów i podnoszącego jakość ich życia, a zarazem wskazują pożądane kierunki i zasady oddziaływań edukacyjnych mających na celu zachęcanie osób starszych do aktywności w sieci i ułatwianie im jej, a tym samym zapobieganie ich « cyfrowemu wykluczeniu ».
Zaprezentowane badania mają też walory teoretyczne, ponieważ przeprowadzono w nich weryfikację modelu dotyczącego czynników warunkujących korzystanie z nowych technologii. Zebrane dane niewątpliwie wzbogacają wiedzę na temat możliwości rozwojowych osób w późnej dorosłości”.
Z recenzji prof. dr hab. Anny Matczak
Prof. dr hab. Barbara Szmigielska jest psychologiem, pracownikiem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania koncentrują się wokół problematyki marzeń sennych (Children’s Dreams, Nova Science Publishers, New York 2010), psychologii rozwoju i edukacji oraz roli internetu w życiu współczesnego człowieka. Z tej ostatniej problematyki pod Jej redakcją naukową ukazały się dotychczas trzy książki:
Całe życie w sieci (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008);
Psychologiczne konteksty internetu (Wydawnictwo WAM, Kraków 2009) oraz
Edukacja w dwóch światach – offline i online (Wydawnictwo WiR PARTNER, Kraków 2011).