Nasze poznanie fizykalne i pozafizykalne ruchu, przestrzeni, czasu i czasoprzestrzeni nie jest ostateczne, pomimo wielkich osiągnięć w tej dziedzinie teorii względności (szczególnej teorii względności STW i ogólnej teorii względności OTW), mechaniki kwantowej (QM) oraz rezultatów przemyśleń znanych filozofujących fizyków i znających fizykę filozofów. Brak też jednej akceptowanej przez wszystkich interpretacji STW i OTW. Istnieją bowiem głównie dwie alternatywne interpretacje fizyki relatywistycznej. Jedna mniejszościowa, wiązana głównie z nazwiskiem Lorentza, i druga większościowa, wiązana przede wszystkim z nazwiskiem A. Einsteina. (…)
W ten krajobraz poznawczy wpisuje się dobrze książka dra Jana Czerniawskiego, filozofa znającego fizykę relatywistyczną – i nie tylko. Po lekturze jego książki każdy czytelnik, bez wątpienia, zaliczy go od razu do zwolenników interpretacji związanej z nazwiskiem Lorentza (…). Czerniawski stara się zawsze przeprowadzać bardzo wnikliwe analizy. To należy do walorów jego książki. Zamiarem autora jest uporządkowanie konceptualne zaplecza fizyki teoretycznej. Czy udało mu się to w jakimś stopniu osiągnąć, będą rozstrzygać kompetentni w tych sprawach czytelnicy. Dodatkowo do walorów tej książki należy to, że można się z niej sporo nauczyć oraz to, że jej lektura dostarcza czytelnikowi wspaniałej gimnastyki intelektualnej, chociaż u niektórych przeciwników interpretacyjnych będzie wzbudzać nieraz irytację.
Z recenzji prof. dra hab. Ludwika Kostro
Jan Czerniawski jest absolwentem fizyki i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, adiunktem w Zakładzie Filozofii Nauk Przyrodniczych Instytutu Filozofii UJ. Specjalizuje się w filozofii nauki, zwłaszcza fizyki, oraz w filozofii przyrody zorientowanej na dialog z nauką. Jest współautorem pracy
Die Einstein’sche und lorentzianische Interpretation der speziellen und allgemeinen Relativitätstheorie (Karlsbad 1998) oraz autorem książek
Zrozumieć teorię względności (Kraków 1993) i
Struktura empirycznego testu teorii (Kraków 1997). Jego liczne artykuły można znaleźć na łamach czasopism filozoficznych, m.in. „Kwartalnika Filozoficznego”, „Filozofii Nauki” i „Roczników Filozoficznych”, a także fizycznych, takich jak choćby „Postępy Fizyki” czy „Fizyka w Szkole”, jak i w pracach zbiorowych – polskich i zagranicznych.