Koncepcja rozumu publicznego jest jedną z najciekawszych idei współczesnej filozofii politycznej. W książce Rozum i demokracja Wojciech Ciszewski analizuje klasyczne ujęcie tej koncepcji odwołujące się do myśli Johna Rawlsa. Autor rekonstruuje stanowisko Rawlsa, zestawia je z konkurencyjnymi interpretacjami rozumu publicznego, a także prowadzi polemikę z najważniejszymi argumentami krytycznymi wysuwanymi względem tego stanowiska. Zdaniem Ciszewskiego koncepcja rozumu publicznego skutecznie broni się przed tymi zarzutami i stanowi kluczową ideę dla wielu dzisiejszych dyskusji o demokracji.
Połączenie kunsztu analitycznego i dogłębnej znajomości literatury przedmiotu przyniosło znakomite efekty. Monografia bowiem obfituje w wiele oryginalnych ustaleń pojęciowych i filozoficznych. Ujmując rzecz krótko, lektura książki dr. Ciszewskiego to prawdziwa intelektualna przyjemność dla czytelnika ceniącego analityczny sposób uprawiania filozofii.
Z recenzji wydawniczej prof. Wojciecha Załuskiego
To znakomita praca, bardzo erudycyjna, oparta na obszernej i wnikliwej kwerendzie bibliograficznej, napisana precyzyjnie i z analityczną dociekliwością. Spełnia ona, moim zdaniem, nawet najbardziej wyśrubowane kryteria pracy doktorskiej na czołowej uczelni.
Z recenzji prof. Wojciecha Sadurskiego
dr Wojciech Ciszewski – adiunkt w Katedrze Teorii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz doktorant w Instytucie Filozofii UJ. Autor kilkudziesięciu prac z zakresu współczesnej filozofii politycznej, teorii prawa oraz etyki, w tym monografii Zasada neutralności światopoglądowej państwa (2019).
0.00 zł