Wiek XXI stawia nowe wyzwania i muzea przyjmują coraz śmielej odpowiedzialność za naukę, społeczną edukację i rekreację. Przygotowują atrakcyjne miejsca doświadczeń, tworzą estetyczne przestrzenie, dostosowując propozycje i oferty do zróżnicowanych grup odbiorców. Równocześnie personalizują komunikację ze swoim obecnym i potencjalnym gościem. Zapraszają do spotkań również w świecie wirtualnym. Kreatywne działania w obszarze sztuki współczesnej i dawnej stanowić mogą aktualną płaszczyznę dialogu, kształcenia, wychowania dzieci i młodzieży. Przestrzenie wystaw narracyjnych, interaktywnych, partycypacyjnych w muzeach klasycznych, a w szczególności w muzeach dla dzieci i młodzieży są aktualną propozycją metodyczno-dydaktyczną dla uczenia się w ciągu całego życia.
„Autorka definiuje pojęcie edukacji muzealnej i przytacza koncepcje pedagogiczne, szczególnie takich autorów, jak John Dewey, Maria Montessori i Jean Piaget. Interesujące są drobiazgowe opisy oraz charakterystyki muzeów dla dzieci i młodzieży utworzonych w Monachium, Berlinie i we Frankfurcie nad Menem. Na szczególną uwagę zasługuje projekt edukacji estetycznej realizowany w galeriach sztuki współczesnej w Krakowie. Wspomniany projekt miał charakter badawczy. Były to próby połączenia zajęć szkolnych z przedmiotu «sztuka» z percepcją sztuki współczesnej. Rezultaty tych działań okazały się zaskakująco twórcze i pozytywne. Autorka słusznie podkreśla zasługi dla polskiego muzealnictwa nieżyjących już krakowskich profesorów – Tadeusza Gołaszewskiego i Jerzego Świecimskiego. Na uwagę i uznanie zasługuje obszerna i kompetentnie opracowana bibliografia.
Książka będzie z pewnością pomocna dla adeptów pedagogiki, animatorów kultury, wychowawców i rodziców w poszukiwaniu szerszego spojrzenia na wartość edukacyjną muzeum. Z pełnym przekonaniem polecam tę książkę”.
Z recenzji prof. dr hab. Ireny Popiołek-Rodzińskiej
Przygoda z muzeum, która stała się dla autorki pasją w poszukiwaniach badawczych, może stać się również zachętą dla każdego, kto odkryje dla siebie „czar” muzeów i muzealiów, urok sztuki i jej wielostronne oddziaływanie.
Książka może zainspirować kreatywnych edukatorów muzealnych, animatorów, pedagogów, nauczycieli czy studentów, którzy odnajdą w niej inspiracje do własnych poszukiwań badawczych – zarówno teoretycznych rozważań, a przede wszystkim praktycznych implikacji w aktualnej edukacji dzieci i młodzieży. Z muzeum, w muzeum i przez muzeum.
Renata Pater – doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej zainteresowania badawcze dotyczą edukacji kulturalnej, edukacji estetycznej, wychowania przez sztukę; szczególnie edukacji muzealnej i pedagogiki muzealnictwa. Autorka wielu artykułów z zakresu edukacji muzealnej. Współautorka koncepcji strategii rozwoju muzealnictwa przygotowywanej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wieloletnia członkini jury prestiżowego konkursu muzealniczego „Sybilla”. Autorka koncepcji i projektów edukacyjnych w obszarze edukacji muzealnej i wychowania przez sztukę zrealizowanych w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria). Od lat współpracuje z Forum Edukatorów Muzealnych, animatorami oraz edukatorami muzealnymi w kraju i za granicą. Należy do Zespołu Teorii Wychowania przy KNP PAN. Od roku 2011 pełni funkcję Przewodniczącej Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.