PL

Multimedia

PODCAST [PL] Rozmowa o książce "Umysł-mózg-gen" [cykl Psyche]Zastanawialiście się jakie znaczenie dla zdrowia psychicznego ma prawidłowa dieta i funkcjonowanie układu trawiennego? Czy myślicie, że wypracowane nawyki i doświadczenia mogą zmieniać strukturę mózgu? A może uważacie, że o Waszym zdrowiu, również psychicznym decyduje wyłącznie genetyka? Zapraszamy do rozmowy o wzajemnych zależnościach między umysłem, mózgiem a genami. Porozmawiamy o najnowszych badaniach związanych z neurologią, epigenetyką i psychoimmunologią, ich wpływie na współczesną psychoterapię.

W rozmowie o książce “Umysł-mózg-gen” udział wezmą Tomasz Waleczko i Tadeusz Reimus.
Tomasz Waleczko – Psycholog, ewaluator. Prowadzi Instytut Witelon, pracuje nad rozwojem narzędzia: BrainCore Edu. Tadeusz Reimus – psychoterapeuta, konsultant, CEO w Mental Health Helpline.

Rozmowa odbyła się 15.04.2021 roku i była transmitowana na profilu Facebook i kanale Youtube Wydawnictwa UJ :
Link do transmisji na profilu Facebook: https://fb.me/e/3HzWaTsNJ (video)
Link do transmisji na Youtube: https://youtu.be/80eihkGtEck (video)

O książce Johna B. Ardena “Umysł-mózg-gen”:

W praktyce współczesnej psychoterapii bardzo istotna staje się integracja powszechnie znanych teorii z najnowszymi osiągnięciami nauki. Dzięki rozwojowi neurobiologii i psychologii coraz lepiej rozumiemy funkcjonowanie naszego umysłu, ciała i zależności zachodzących między nimi, konieczne jest zatem nowe spojrzenie na zdrowie psychiczne.

John B. Arden, odwołując się do różnych dyscyplin badawczych – od genetyki i epigenetyki po teorię przywiązania, psychologię rozwojową i psychoimmunologię – pokazuje wzajemne zależności między umysłem, mózgiem a genami. Udowadnia, że konkretne doświadczenia oraz reakcje na nie zmieniają strukturę mózgu, układ odpornościowy, a nawet wpływają na ekspresję genów. Stany zapalne, jak również zaburzenia immunologiczne są związane z zaburzeniami lękowymi i depresją. Mikroflora bakteryjna i sposób odżywiania wpływają na kondycję psychiczną, a pozytywne relacje społeczne – na neuroplastyczność mózgu.

Autor książki "Umysł – mózg – gen" nie tylko wprowadza do zagadnień psychoneuroimmunologii i epigenetyki, ale również łączy te dziedziny z neurobiologią dynamiki emocjonalnej, interpersonalnej i poznawczej. Scalając uważność z różnymi podejściami terapeutycznymi, proponuje rewolucyjną, zintegrowaną wizję psychoterapii. Arden zaprasza do holistycznego spojrzenia na człowieka, a także do refleksji nad czynnikami wpływającymi na zdrowie ludzi w ciągu całego życia i z pokolenia na pokolenie.

Książka ta:
• Wprowadza w zagadnienia psychoneuroimmunologii i epigenetyki.
• Pozwala zrozumieć, czym są sieci operacyjne umysłu i pętle sprzężeń zwrotnych w obszarze: umysł - mózg - gen.
• Prezentuje interdyscyplinarne podejście do zdrowia psychicznego.
• Wskazuje kierunek rozwoju psychoterapii na najbliższe dekady.


John B. Arden, PhD, ma 40-letnie doświadczenie w zakresie terapii psychologicznej i zarządzania programami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Opracował jeden z największych psychologicznych programów szkoleniowych w Stanach Zjednoczonych i jest autorem bądź współautorem kilkunastu książek (m.in. Neuronauka w psychiatrycznym procesie zmiany, WUJ 2017). Był kierownikiem szkoleń z zakresu zdrowia psychicznego w Kaiser Permanente w północnej Kalifornii. Obecnie prowadzi seminaria poświęcone integracji neurobiologii i psychoterapii w Stanach Zjednoczonych i 25 innych krajach.


POBUDZAMY DO MYŚLENIA
to podcast Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdziesz z w nim inspirujące rozmowy, dyskusje i prezentacje prowadzone przez uznanych specjalistów z różnych obszarów wiedzy. W cyklu Psyche zaproszeni eksperci omawiają wybrane zagadnienia z zakresu psychologii i psychoterapii. Nie zabraknie też wskazówek dotyczących tego, jak budować swój dobrostan psychiczny.
Zajrzyj na nasz Spotify: https://open.spotify.com/show/0p1m1QAPQ57rY4gV3CFQQ0.

Book “Umysł-mózg-gen”

Book “Umysł-mózg-gen”

Our website uses the cookies.

Read more...