PL

Multimedia

PODCAST [PL] Rozmowa o książce "Nowoczesne. O syberyjskich miastach okresu radzieckiego"Zapraszamy Państwa do wyprawy na Syberię, nie będzie to jednak przejazd koleją transsyberyjską, eksploracja tajgi, ani wycieczka nad Bajkał, ale podróż śladem idei rozwoju i nowoczesności zaklętej w miastach. Kinga Nędza-Sikoniowska przygląda się dwóm wzorcowym radzieckim miastom - Nowokuźnieckowi i Magniotogorskowi i na ich przykładzie analizuje nowoczesny charakter kultury radzieckiej, dyskurs architektoniczno-urbanistyczny początku XX wieku oraz ich związki z utopijną ideologią. Porozmawiamy o fenomenie syberyjskich miast, ich znaczeniu dla przemysłu radzieckiego i sprawdzimy jak radziecki eksperyment funkcjonuje w XXI wieku.


W rozmowie o „Nowoczesnych” udział wezmą dr Michał Wiśniewski, dr  Katarzyna Syska oraz Autorka. Rozmowę poprowadzi dr Elżbieta Żak.

Dr Kinga Nędza-Sikoniowska jest badaczką syberyjskich miast i kultury radzieckiej. W 2019 roku obroniła rozprawę doktorską na Wydziale Studiów  Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr Katarzyna Syska, adiunkt w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej, tłumaczka z języka rosyjskiego. Zajmuje się literaturą rosyjską XX wieku oraz literaturą oraz literaturą, kulturą i teatrem rosyjskim XXI wieku.

Dr Michał Wiśniewski - doktor nauk humanistycznych, historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i architektury (Politechnika Krakowska). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) i Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Autor publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski w XIX i XX wieku, m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki i Adolfa Szyszko-Bohusza. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury, współautor wystaw i publikacji tworzonych przez zespół Instytutu Architektury.

Dr Elżbieta Żak - doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ. Zajmuje się językiem, kulturą i literaturą Rosji współczesnej oraz zagadnieniami związanymi ze społeczeństwem postsowieckim – świadomością zbiorową, kodami kulturowymi, mechanizmami, zjawiskami, nawracającymi ideami w kontekście transformacji ostatnich 30 lat. 


POBUDZAMY DO MYŚLENIA to podcast Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdziesz z w nim inspirujące rozmowy, dyskusje i prezentacje prowadzone przez uznanych specjalistów z różnych obszarów wiedzy. Zajrzyj na nasz Spotify: https://open.spotify.com/show/0p1m1QAPQ57rY4gV3CFQQ0.

Book "Nowoczesne. O syberyjskich miastach okresu radzieckiego"

Book "Nowoczesne. O syberyjskich miastach okresu radzieckiego"

Our website uses the cookies.

Read more...