Harmonia umysłu i ciała
Zdrowie psychiczne od kilku lat jest jednym z ważniejszych tematów w debacie publicznej. Depresja, zaburzenia osobowości, borderline i różnego rodzaju fobie dotykają wielu osób, również tych, których historie często pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Dzisiaj otwarcie rozmawiamy o problemach psychicznych, nie traktując ich jako tematu tabu. W obliczu kryzysu klimatycznego, niepokojów społecznych i konfliktów zbrojnych nasz dobrostan jest szczególnie narażony na osłabienie. Jak w tych trudnych czasach budować odporność psychiczną? W jaki sposób skutecznie pracować z konkretnymi zaburzeniami? Czy psychoterapia może uwzględniać pracę z ciałem? Jaką terapię wybrać dla siebie?
Odpowiedzi na te pytania będziemy poszukiwać podczas szóstej edycji Forum Specjalistów WUJ, które odbędzie się w dniach 13–17 listopada 2023 roku. Zapraszamy do spotkania z psychologami i psychoterapeutami, którzy na co dzień wspierają pacjentów w kryzysach psychicznych.
Forum rozpoczniemy rozmową na temat włączenia pracy z ciałem do tradycyjnej psychoterapii. Wraz z prof. Bernadettą Izydorczyk oraz Krzysztofem Karaudą zastanowimy się jak w psychoterapii rozumiana jest praca z ciałem, w jaki sposób z niej korzystać w procesie terapeutycznym. Podczas rozmowy z Natalią Harasimowicz i Grzegorzem Markiem skupimy się na sposobach radzenia sobie z uczuciem żalu, nadmiernym rozpamiętywaniem i uwalnianiem się od poczucia winy wykorzystując narzędzia terapii poznawczo-behawioralnej. W kolejnym dniu Forum porozmawiamy o tym, jak odzyskać pewność siebie i jak zaprzyjaźnić się ze swoim wewnętrznym krytykiem porozmawiamy z Zuzanną Piechowicz i Anną Jerzak. Dowiemy się także, dlaczego rozmowa na trudny temat jest lepsza dla naszego zdrowia psychicznego niż jej unikanie. Podczas rozmowy z Katarzyną Krakowską nauczymy się aktywnie słuchać, by skutecznie pomagać innym. Forum zakończymy dyskusją Janusza Mazanowskiego i Zuzanny Kalinowskiej o radykalnej otwartości i pracy terapeutycznej z osobami, które borykają się z zaburzeniami nadmiernej kontroli, a przy okazji dowiemy się czym RODBT różni się od klasycznej terapii dialektyczno-behawioralnej.
Wszystkie spotkania będą transmitowane na profilu Facebook i kanale YouTube Wydawnictwa UJ.
Przyłączcie się do nas, aby wspólnie zadbać o harmonię umysłu i ciała!
Wszystkie spotkania będą transmitowane na profilu Facebook i kanale YouTube Wydawnictwa UJ.
Inspiracją do rozmów są książki wydane w ostatnim czasie w naszych seriach Psychiatria i Psychoterapia oraz Psyche/Soma.