W książce przedstawiono tematykę, problematykę oraz drogę rozwoju powieści pisarek syryjskich XX wieku na podstawie analizy kilkudziesięciu reprezentatywnych utworów. Głównym motywem wyboru tematu była chęć przybliżenia polskiemu czytelnikowi powieściowego świata stworzonego przez te autorki, poparta świadomością, że krytyka literacka często ignoruje ich nadzwyczaj interesującą i oryginalną twórczość.
Publikacja prezentuje sposób, w jaki syryjska kobieta za pośrednictwem literatury wyraża swoje poglądy na życie i siebie oraz najważniejsze sprawy społeczeństwa, odzwierciedlając tym samym aktualne zagadnienia społeczno-kulturalne w kraju. Autor wnikliwie opisuje również specyficzny arabski koloryt tych powieści, nawiązujących jednocześnie do europejskich tradycji gatunku.
Yousef Sh’hadeh jest Palestyńczykiem urodzonym w Syrii. Ukończył studia dziennikarskie w Rostowie nad Donem. Współpracował z dziennikami w Damaszku i na Cyprze. Od roku 1993 mieszka w Polsce. Doktor literaturoznawstwa; wykłada w Katedrze Arabistyki Instytutu Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem trzech książek oraz licznych artykułów na temat literatury arabskiej. Wydał kilka tomików wierszy w języku arabskim, z których jeden został przetłumaczony na język polski.
KSIĄŻKA DOSTĘPNA W WERSJI ELEKTRONICZNEJ: