Rozmowa o książce "Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym. Podręcznik praktyka z ćwiczeniami. Wydanie II" [cykl Psyche]
Dialog motywujący to oparty na współpracy styl prowadzenia rozmowy, służący umocnieniu u osoby jej własnej motywacji i zobowiązania do zmiany – tak brzmi definicja DM, a kluczową umiejętnością w tej metodzie jest prowadzenie niekonfrontacyjnej rozmowy. Podręcznik Davida B. Rosengrena „Rozwijanie umiejętności w DM” od lat pomaga doskonalić umiejętności terapeutów, jednak postępy wypracowane w obrębie samej dziedziny wymusiły rewizję zawartych w nim treści. Drugie, w znacznej części zmienione i uzupełnione wydanie tego klasycznego przewodnika, pomoże rozwijać umiejętności terapeutom zaznajomionym z tym narzędziem, a nowych adeptów wprowadzi w tajniki DM.
O głównych założeniach dialogu motywującego, zaletach stosowania tego narzędzia w terapii i nowościach zawartych w nowym wydaniu podręcznika Rosengrena porozmawiają: Tadeusz Reimus – psychoterapeuta, konsultant, CEO w Mental Health Helpline oraz Sławomir Prusakowski – psycholog, dydaktyk Uniwersytet SWPS, doradca, trener biznesu. Rozmowę poprowadzi Anna Jerzak – terapeutka integratywna, psycholożka i autorka portalu psychonomia.pl.
Spotkanie odbyło się 18.11.2021 i było transmitowane na profilu Facebook i kanale Youtube Wydawnictwa UJ.
Link do transmisji na profilu Facebook: https://fb.me/e/1nV8fDmnV (video)
Link do transmisji na Youtube: https://youtu.be/FL1gLeNwdyo (video)
O książce:
DRUGIE WYDANIE BESTSELLEROWEGO PODRĘCZNIKA OPRACOWANE ZGODNIE Z NOWYM MODELEM DM
Wydany kilka lat temu podręcznik Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym Davida B. Rosengrena pomógł wielu specjalistom zdobyć i doskonalić umiejętność skutecznego posługiwania się narzędziami DM, ale zmieniający się świat oraz postępy w obrębie samej metody skłoniły autora do zweryfikowania treści zawartych w tej bestsellerowej książce. W rezultacie powstało drugie wydanie, uwzględniające aktualny stan wiedzy.
Klarowny opis podstawowych pojęć i technik, uzupełniony o starannie opracowane przykładowe dialogi, ćwiczenia i praktyczne zadania, pomoże zrozumieć istotę DM. Arkusze ćwiczeń pozwolą uzyskać biegłość w przechodzeniu przez kolejne procesy dialogu motywującego: angażowanie, ukierunkowanie, wywoływanie i planowanie.
Podręcznik stanowi kompleksowe źródło wiedzy na temat zasad i narzędzi dialogu motywującego, które sprawdzi się jako wprowadzenie do tematu, a także jako pomoc w rozwijaniu posiadanych już umiejętności.
David B. Rosengren, PhD, jest przewodniczącym i dyrektorem generalnym Prevention Research Institute (prywatnej organizacji non profit z siedzibą w Lexington w stanie Kentucky) oraz psychologiem klinicznym z dużym doświadczeniem w dziedzinie terapii, badań, szkoleń i administracji. Wcześniej pracował jako badacz i konsultant w Alcohol and Drug Abuse Institute przy Uniwersytecie Waszyngtońskim, a także jako konsultant i trener dialogu motywującego. Doktor Rosengren pomógł w założeniu Motivational Interviewing Network of Trainers, międzynarodowego stowarzyszenia reprezentującego ponad tysiąc trenerów DM działających w 35 krajach. Przedmiotem jego zainteresowań badawczych są mechanizmy zmiany u klientów i klinicystów, metody szkoleniowe oraz nauka o wdrożeniu i upowszechnieniu.
POBUDZAMY DO MYŚLENIA to podcast Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdziesz z w nim inspirujące rozmowy, dyskusje i prezentacje prowadzone przez uznanych specjalistów z różnych obszarów wiedzy. W cyklu Psyche zaproszeni eksperci omawiają wybrane zagadnienia z zakresu psychologii i psychoterapii. Nie zabraknie też wskazówek dotyczących tego, jak budować swój dobrostan psychiczny.
Zajrzyj na nasz Spotify: https://open.spotify.com/show/0p1m1QAPQ57rY4gV3CFQQ0.