EN

Spotkanie wokół książki „Dzieci nocy"

24-01-2024
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki

Paula Kenyona

DZIECI NOCY
Nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii


w tłumaczeniu Joanny Gilewicz

Kim byli despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy? Dlaczego akurat w Rumunii pojawiło się ich tak wielu? Jaką rolę odegrali i jak ich rządy wpłynęły na obecną kondycję kraju? Jak w tych realiach odnajduje się nowoczesne społeczeństwo rumuńskie?

Na te i inne pytania związane z historią współczesnej Rumunii postarają się odpowiedzieć:

dr. hab. Kazimierz Jurczak prof. UJ, kierownik Zakładu Filologia Rumuńska,

Łukasz Galusek, dyr. programowy Międzynarodowego Centrum Kultury,

dr hab. Joanna Porawska - romanistka, współautorka Wielkiego słownika rumuńsko-polskiego.

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Andreasik z Wydawnictwa UJ.


Miejsce:  Klub Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków

24.01 (środa), godzina 18:00
 

O książce

Dzieje Rumunii to jedna z wielkich, nieopowiedzianych historii współczesnej Europy. Ten nieustannie balansujący między Wschodem a Zachodem kraj doświadczył rządów kilku spośród najbardziej osobliwych przywódców XX wieku.

Panowanie Ferdynanda I i charyzmatycznej królowej Marii było jedynym spokojnym okresem po I wojnie światowej. Kolejni międzywojenni rządzący to już plejada kuriozalnych postaci: skorumpowany Karol II, Corneliu Codreanu, z jego antysemicką Żelazną Gwardią, i wreszcie próżny generał Antonescu, który doprowadził do sojuszu z nazistowskimi Niemcami. Po II wojnie światowej, pod rządami maleńkiej partii komunistycznej, rozpoczął się okres surowych represji, czystek i kolektywizacji. Gdy w 1964 roku do władzy doszedł Nicolae Ceaușescu, rozpoczęła się trwająca niemal ćwierć wieku bezwzględna i krwawa dyktatura.

Książka Paula Kenyona to błyskotliwa, pełna czarnego humoru, ale i przerażająca historia narodu, którym przez dziesięciolecia rządzili despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy. To także zapis osobistej fascynacji autora i zaproszenie do odkrywania tajemnic tego niezwykłego kraju.

Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...