EN

Poznaj siłę precyzji!

06-10-2024
Śrubka, samolot, karabin czy soczewka – co je łączy? Precyzja wykonania!

Chcesz zobaczyć precyzję na własne oczy? Odwiedź 6 października wystawę „Miasto. Technoczułość" w Muzeum Inżynierii i Techniki i weź udział w spotkaniu na temat książki Simona Winchestera „Siła precyzji. Jak inżynierowie konstruowali współczesny świat".

Program:
13.00-15.00 – indywidualne zwiedzanie wystawy „Miasto. Technoczułość"
15.00- 16.00 – spotkanie na temat książki „Siła precyzji. Jak inżynierowie konstruowali współczesny świat."
16.00-18.00 – indywidualne zwiedzanie wystawy „Miasto. Technoczułość"

Na spotkaniu porozmawiamy o tym, czym jest precyzja, jakie są jej początki i jak była mierzona. Przywołamy galerię niezwykłych, często zapomnianych postaci: inżynierów, pasjonatów i konstruktorów, autorów rozwiązań i wynalazków, które ukształtowały współczesny świat. Opowiemy też o kolejnych przełomach w nauce, umożliwiających na przykład budowę silnika parowego czy nowoczesnego mikroczipa.

W rozmowie udział wezmą: dr Filip Wróblewski, jeden z kuratorów wystawy Miasto. Technoczułość i dr Katarzyna Zielińska, kierowniczka działu edukacji i obsługi wystaw MIT.

Spotkanie poprowadzi Sylwia Paszkowska z Radia Kraków


Wszyscy uczestnicy rozmowy będą mogli nabyć bilety w promocyjnej cenie 20 zł na wystawę „Miasto. Technoczułość" – opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej i techniki od pierwszych koncepcji starożytnych miast, aż po wizje urbanistyki pozaziemskiej.
Promocja obowiązuje w dniu 6.10.2024 w godzinach 13.00 – 15.00 oraz 16.00 – 18.00
Organizatorzy: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bo.wiem oraz Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

O książce

Śrubka, samolot, karabin czy soczewka – do wytworzenia tych i wielu innych otaczających nas przedmiotów potrzebne są precyzyjne narzędzia produkcji i odpowiednie metody pracy. Czy wiemy jednak, czym jest precyzja, kiedy się narodziła i komu ją zawdzięczamy? I w jaki sposób ją mierzyć?

Sięgając do początków angielskiej rewolucji przemysłowej, Simon Winchester opisuje przełomowe wynalazki, jakie doprowadziły do stworzenia współczesnych technologii opartych na precyzji. Przywołuje całą galerię niezwykłych postaci: inżynierów, pasjonatów i konstruktorów, takich jak Joseph Bramah, projektant nowoczesnego zamka do drzwi, Henry Maudslay, twórca koncepcji idealnie płaskiej powierzchni, czy John Whitworth, pomysłodawca mikrometru mierzącego z tolerancją błędu do jednej milionowej cala. Autor przybliża historię samochodu marki Rolls-Royce, aparatu Leica czy teleskopu Hubble’a, jak również przygląda się przełomowym odkryciom, jakie dokonują się współcześnie w USA, Europie Zachodniej i Azji.

Siła precyzji to fascynująca opowieść o zapomnianych bohaterach i ich wynalazkach, które ukształtowały dzisiejszy świat. To zarazem próba zrozumienia znaczenia precyzji dla współczesnego człowieka i pytanie o granice jej zastosowań.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...