Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 28-31.05.2026
28-05-2026
Warszawa w maju pachnie książkami
Nadchodzi czas spotkań, rozmów o literaturze i czytelniczych zachwytów – 28 maja 2026 roku rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Przez cztery targowe dni, w nowej lokalizacji na PGE Narodowym, na stoisku nr 4/D15 (WUJ i Bo.wiem) znajdziecie nasze gorące nowości i bestsellery.
W trakcie targów zapraszamy na spotkania, podczas których porozmawiamy o dwóch wiosennych tytułach.
Michał Lubina, autor książki Słoń a sprawa birmańska, w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz opowie o tym, jak tropił ślady Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Mjanmie (Birmie), jakim krajem była Birma za czasów autora Podróży do Burmy oraz dlaczego ten zapomniany dziennik – dzieło bardzo niejednoznaczne i kontrowersyjne – zasługuje na drugie życie.
Podczas spotkania wokół książki Susan Napier Miyazaki. Świat w animacji Kaja Klimek (Kajutex) i Blanka K. Dżugaj przyjrzą się temu, jak osobiste doświadczenia Miyazakiego przeniknęły do jego filmowych światów i przełożyły się na opowieści naznaczone wojenną traumą, lękiem przed przyszłością oraz głęboką empatią wobec przyrody.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska i udziału w spotkaniach – porozmawiajmy o wspólnych pasjach i miłości do literatury!
29 maja (piątek) 2026 roku, godz. 12.00, Forum B
Spotkanie z Michałem Lubiną, autorem Słoń a sprawa birmańska. O „Podróży do Burmy” Gustawa Herlinga-GrudzińskiegoRozmowę poprowadzi: Agnieszka Lichnerowicz (Trójka Polskie Radio) Michał Lubina wyrusza śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – pisarza, który odwiedził Birmę w 1952 roku i opisał tę podróż w dzienniku Podróż do Burmy. Lubina dociera do miejsc, w których bywał Herling-Grudziński, i sięga do źródeł birmańskojęzycznych w ramach swoistego naukowego śledztwa.
W I Ę C E J O W Y D A R Z E N I U
31 maja (niedziela) 2026 roku, godz. 12.00, Sala Forum
Spotkanie wokół książki Susan Napier Miyazaki. Świat w animacji.
W rozmowie udział wezmą:
Blanka K. Dżugaj, dziennikarka, portal „Kulturazja”
Kaja Klimek (Kajutex), krytyczka filmowa i popkulturalna
Miyazaki Hayao, najsłynniejszy twórca anime, współzałożyciel Studia Ghibli i trzykrotny laureat Oscara, przez dekady realizował kino, które łączy baśniowość z głęboką refleksją nad historią i naturą. Na spotkaniu porozmawiamy o kluczowych motywach twórczości Miyazakiego, wpływie artysty na globalną popkulturę, wyjątkowej estetyce Studia Ghibli, a także o tym, dlaczego światy Miyazakiego są jednocześnie fantastyczne i polityczne.
W I Ę C E J O W Y D A R Z E N I U