EN

Rozmowa o książce "Autyzm. Bliski daleki świat"Książka "Autyzm. Bliski daleki świat" to zapis rozmów prowadzonych przez Monikę Szubrycht z osobami, które o autyzmie wiedzą najwięcej: rodzicami, specjalistami oraz osobami autystycznymi. Wyłania się z nich niezwykle wnikliwy i poruszający obraz autyzmu w Polsce. Opowiedziane historie z jednej strony pozwalają zrozumieć czym jest autyzm, pokazują zmagania z systemem i poszukiwania właściwej diagnozy, z drugiej odczarowują go i pomagają budować świadome rozumienie neurożnorodności.

Wraz z Moniką Szubrycht, Joanną Grochowską i Joanną Jakś zastanawialiśmy się jak dzisiaj odbierany jest autyzm, co zmieniło się na przestrzeni lat, a co zostało jeszcze do zrobienia.

Spotkanie odbyło się 11.05.2022, zapis spotkania jest dostępny na profilu Facebook i kanale YouTube Wydawnictwa UJ :
Link do transmisji na profilu Facebook: https://www.facebook.com/Wydawnictwo.UJ/videos/3168939189987834/ (video).
Link do transmisji na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=OI3XgdQOzN4 (video).


O książce “Autyzm. Bliski daleki świat” Moniki Szubrycht
:

Autyzm po polsku

Alina dwa lata spędziła zamknięta w domu z synem. Na spacery wychodzili wieczorem, gdy ulice pustoszały. Pięcioletnia Kinga nie jadła, bo faktura pokarmów wywoływała u niej wstręt. Podejrzewano, że ma anoreksję. Piotr nie reagował, gdy chłopcy w szkole go obrażali, bili i okradali. Myślał, że tak ma być, w końcu to on jest „dziwny”.

Autyzm w Polsce to lata walki z systemem, niezrozumieniem i brakiem właściwej diagnozy. Monika Szubrycht, dziennikarka i matka dziecka w spektrum autyzmu, oddaje głos osobom autystycznym, ich bliskim oraz specjalistom, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Rodzice opowiadają o trudnej codzienności. Specjaliści pokazują, jak pracować z osobami ze spektrum autyzmu, by wesprzeć je w rozwoju. Osoby neuroatypowe opisują swoje przeżycia w świecie, który nie rozumie ich potrzeb. Zebrane w książce opowieści, często niełatwe, ale też niejednokrotnie optymistyczne, niosą nadzieję na zmiany – systemowe i mentalne.


POBUDZAMY DO MYŚLENIA to podcast Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdziesz z w nim inspirujące rozmowy, dyskusje i prezentacje prowadzone przez uznanych specjalistów z różnych obszarów wiedzy.

Zajrzyj na nasz Spotify: https://open.spotify.com/show/0p1m1QAPQ57rY4gV3CFQQ0.

Książka "Autyzm. Bliski daleki świat

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...