EN

Spotkanie z Philippe'em Sandsem

06-10-2022
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Żydowskie Muzeum Galicja zapraszają na wyjątkowe spotkanie
z Philippe'em Sandsem, autorem książki Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy.

Spotkanie odbędzie się 6 października, o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Dajwór 18.
Rozmowę z autorem poprowadzi Monika Ochędowska.


Sands opisuje losy Ottona Wächtera, zastępcy Hansa Franka, założyciela krakowskiego getta, odpowiedzialnego za śmierć setek tysięcy ludzi, w tym rodziny autora. Śledzimy wygodne życie jego i  jego żony Charlotty w Krakowie i we Lwowie w czasach okupacji. Razem z autorem obserwujemy desperacką ucieczkę tego nazistowskiego oprawcy, poznajemy niejasne związki z Watykanem i próbujemy rozwikłać zagadkę jego śmierci. W próbie dojścia do prawdy autorowi towarzyszy syn Wächtera, Horst, od lat przekonany o niewinności ojca.
Opisując historię Wachtera i jego rodziny, Sands udowadnia, że zmierzenie się z bolesną prawdą o najbliższych jest dla niektórych niemożliwe.

Philippe Sands jest profesorem prawa w University College London i czynnym adwokatem w Matrix Chambers. Często występuje przed trybunałami międzynarodowymi, uczestniczył w wielu najdonioślejszych sprawach ostatnich lat, dotyczących Augusta Pinocheta, Jugosławii, Rwandy, Iraku, Guantanamo, Czagos czy Rohingjów w Mjanmie. Napisał między innymi Lawless World i Torture Team. Za Powrót do Lwowa otrzymał Baillie Gifford Prize i British Book Awards w kategorii literatura faktu. Szlak szczurów uzyskał status bestsellera „Sunday Times”. 

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie przez Macieja Zabierowskiego.

Wstęp wolny.

O książce napisali między innymi:

„Hipnotyzująca, wstrząsająca i przykuwająca uwagę”.  
John le Carré, mistrz powieści szpiegowskich, autor książek Wierny ogrodnik i Nocny recepcjonista 

„Doskonale opowiedziana historia i świetnie przeprowadzone badania historyczne”. 
Antony Beevor, historyk, autor II wojny światowej i Stalingradu   

„Książka pełna zwrotów akcji i intryg, przypominająca gęstością i tempem powieści Johna le Carré. [...] Jest pełna żywych opisów, a Sands wnosi do niej ten sam niesamowity rozmach narracyjny”. 
„Literary Review” 

„Zapierająca dech, porywająca i koniec końców druzgocąca. Philippe Sands dokonał rzeczy niewyobrażalnej: spojrzał rzeźnikowi prosto w oczy i opowiedział jego historię, a nie drgnęła mu przy tym nawet powieka”. 
Elif Shafak, autorka bestsellerowej książki 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie

Kup książkę!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...