EN

Spotkanie z Aleksandrem Gomolą, tłumaczem książki "Przenośna magia"

23-04-2024
Lubisz czytać? Świętuj Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich z Wydawnictwem Bo.wiem i Biblioteką Jagiellońską!

23 kwietnia 2024 razem z Biblioteką Jagiellońską i Wydawnictwem Bo.wiem zapraszamy na wyjątkowe wydarzenia, podczas których skoncentrujemy się na materialnej postaci książek i ich znaczeniu dla naszej kultury. Czytanie to Twoja pasja? Dołącz do nas w tym dniu!


Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewicza 22, Kraków

Godz. 17.00, aula Biblioteki Jagiellońskiej. Spotkanie z Aleksandrem Gomolą, tłumaczem książki Emmy Smith "Przenośna magia. Historia książek i ich czytelników"

Z językoznawcą i tłumaczem Aleksandrem Gomolą zastanowimy się, kiedy, dlaczego i jak poddaliśmy się szczególnej mocy książek. Dowiemy się, co czytali amerykańscy żołnierze w okopach pierwszej wojny światowej, co łączy portrety madame Pompadour i zdjęcia Marilyn Monroe oraz w jaki sposób niektórzy ludzie wróżą z książek. Rozmowę poprowadzi Sylwia Paszkowska z Radia Kraków.

Dr hab. Aleksander Gomola, prof. UJ, jest językoznawcą kognitywnym i translatologiem, tłumaczem literatury z dorobkiem ponad stu pozycji książkowych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z przekładu literatury oraz wykłady monograficzne z teorii przekładu i jego roli w kulturze.

Każda osoba, która weźmie udział w spotkaniu, dostanie gadżet niespodziankę od Wydawnictwa Bo.wiem!

Godz. 18.00, aula Biblioteki Jagiellońskiej. Wolność książki – wykład Radosława Nowakowskiego

Radosław Nowakowski jest muzykiem, bębniarzem w zespole Osjan oraz twórcą książki niekonwencjonalnej. Artysta łączy w swoich dziełach dwa kierunki: liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne cechy książki, takie jak ilustracje, format, kształt, kolor i rodzaj czcionki. Każde kolejne dzieło Radosława Nowakowskiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jako wydawca i introligator przygotowuje, drukuje, oprawia i ozdabia swoje książki sam. Sztuka książki jest dla niego najważniejsza. Z pewnością przysługuje mu tytuł artysty totalnego.

Godz. 18.30, hol Biblioteki Jagiellońskiej. Autorskie oprowadzanie po wystawie "Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego"

Radosław Nowakowski będzie oprowadzać po swojej wystawie Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego. Na ekspozycji można podziwiać długie leporella, harmonijkowe dzieła, które przyciągają literaturoznawców zarówno formą, jak i treścią. Uzupełnieniem wystawy są książki artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutem Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

O Wystawie

W dniach 5–29 kwietnia 2024 roku w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie prezentowane będą książki Radosława Nowakowskiego, muzyka, bębniarza w zespole Osjan oraz twórcy książki niekonwencjonalnej.

Artysta łączy w swoich dziełach dwa kierunki: liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne cechy książki, takie jak ilustracje, format, kształt, kolor i rodzaj czcionki. Podczas ekspozycji zaprezentowane zostaną długie leporella, harmonijkowe dzieła, które przyciągają literaturoznawców zarówno formą, jak i treścią.

Każde kolejne dzieło Radosława Nowakowskiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jako wydawca i introligator przygotowuje, drukuje, oprawia i ozdabia swoje książki sam. Sztuka książki jest dla artysty najważniejsza. Z pewnością przysługuje mu tytuł artysty totalnego.

Wybrane na wystawę oryginalne eksponaty wchodzą w skład większej kolekcji, którą Biblioteka Jagiellońska otrzymała w 2021 roku od Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera, także twórców i teoretyków liberatury. Dzięki temu darowi będzie można podziwiać różne warianty wydań poszczególnych tytułów.

Uzupełnieniem wystawy są książki artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutem Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Obecnie tylko szkoły artystyczne kultywują czarną sztukę i nie boją się eksperymentów.

O książce

Autorka Przenośnej magii zabiera czytelników w intrygującą podróż przez dzieje i kontynenty, by odkryć powody naszej fascynacji książkami. Obala mit, że erę druku zapoczątkował wynalazek Gutenberga. Opowiada o ekscentrycznych bibliofilach i kolekcjonerach, modnych shelfie na tle wypełnionych regałów oraz woluminach służących jako talizmany. Pisze też o bardziej burzliwych relacjach ludzi i książek, które czasem stają się narzędziami w rękach propagandystów, płoną na stosach albo trafiają do niszczarni, mielących tysiące tomów każdego dnia.

Emma Smith przedstawia nową, pasjonującą, a nawet obrazoburczą historię tego niezwykłego przedmiotu oraz bada, kiedy, dlaczego i jak poddaliśmy się jego szczególnej mocy.

Kup książkę!

Okładka ksiązki na neutralnym tle

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...