EN

Spotkanie wokół książki „Ostatnia kolonia"

29-11-2023
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki Philippe'a Sandsa

OSTATNIA KOLONIA
Jednostka przeciw imperium

w tłumaczeniu Aleksandry Czwojdrak

W rozmowie udział wezmą eksperci:
dr hab. Ireneusz C. Kamiński, prof. INP PAN
i dr hab. Michał Kowalski, prof. UJ.


Rozmowę poprowadzi dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, Marcin Żyła.


Miejsce: Spółdzielnia Ogniwo, Kraków, Smolki 11a

29.11 (środa), godzina 18:00
 

O książce

W latach sześćdziesiątych XX wieku Brytyjczycy zaoferowali USA utworzenie bazy wojskowej na jednej z wysp archipelagu Czagos. Powstała nowa kolonia, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, a wszyscy mieszkańcy terenów, które objęła, zostali przymusowo wysiedleni. Władze Mauritiusa latami zabiegały o zwrot Czagos, a w ciągu ostatniej dekady w sprawę bardzo zaangażował się Philippe Sands.

Jak to możliwe, że Brytyjczykom w czasach dekolonizacji udało się stworzyć kolonię? Dlaczego pozwolono na kolejną historyczną niesprawiedliwość i dramat ludzi wypędzonych z ojczystej ziemi? Jak działają międzynarodowe sądy, czy są skuteczne? I przede wszystkim: czy historia może się powtórzyć?

Mała, znakomita książka. I bardzo ważna. Przez pryzmat prawniczego doświadczenia pokazuje, jak wygląda związek prawa, polityki i historii. Opowieść i smutna, i niosąca nadzieję. Smutna, bo w centrum uwagi prawa nie zawsze znajduje się człowiek. Niosąca nadzieję, bo pewne myśli oraz argumenty, początkowo mniejszościowe, marginalne, a nawet szalone, z czasem dojrzewają i dają szansę na nowe odczytanie prawa.
dr hab. Ireneusz C. Kamiński, prof. INP PAN, specjalista w zakresie prawa międzynarodowego i europejskiego, sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Wstrząsająca książka. Powinien przeczytać ją każdy, komu leżą na sercu sprawiedliwość i prawa człowieka. Rzadko zdarza się tak doskonałe połączenie erudycji i empatii.
Elif Shafak, autorka książki Bękart ze Stambułu

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...