EN

Spotkanie wokół książki „Kolekcjoner porzuconych dusz"

15-09-2020
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Jesienią pobudzamy do myślenia”. Na naszym FB gościć tym razem będziemy Joannę Gierak-Onoszko, dziennikarkę i pisarkę, autorkę książki "27 śmierci Toby’ego Obeda" oraz tłumacza Gabriela Borowskiego. Nasi goście rozmawiać będą o książce brazylijskiej reporterki Eliane Brum pt. "Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii".

Rozmowa z Joanną Gierak-Onoszko i Gabrielem Borowskim na temat książki Eliane Brum. Prowadzenie: Mateusz Chaberski.

Eliane Brum – dziennikarka, dokumentalistka i autorka pięciu książek non-fiction. Laureatka ponad czterdziestu nagród dziennikarskich w Brazylii. Publicystka dziennika „El País”, współpracuje z „Guardianem”. Kolekcjoner porzuconych dusz to jej pierwsza książka wydana poza Brazylią. W czasie przygotowania polskiego tłumaczenia Brum przebywała na statku Greenpeace płynącym na Antarktydę, opisując walkę ekologów z kryzysem klimatycznym.

Joanna Gierak-Onoszko - polska dziennikarka, reportażystka, pisarka i felietonistka. W swoich reportażach i felietonach często poruszała kwestie społeczne, prawnicze i dotyczące praw człowieka.W czasie swojego kilkuletniego pobytu w Toronto w Kanadzie napisała książkę zatytułowaną „27 śmierci Toby’ego Obeda”, która była jej debiutem literackim. Książka otrzymała nominację do nagrody literackiej NIKE za rok 2020.

Gabriel Borowski - tłumacz literatur portugalskojęzycznych na język polski oraz literatury polskiej na język portugalski, stypendysta programu Connecting Emerging Literary Artists 2019-2023, członek Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, adiunkt w Zakładzie Filologii Portugalskiej i Przekładoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zbiór reportaży Eliane Brum, wielokrotnie nagradzanej dziennikarki, przedstawia przejmujący obraz życia w Brazylii, którego próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Autorka odwiedza indiańskie i metyskie akuszerki na północnym krańcu puszczy amazońskiej, opowiada o życiu mieszkańców jednej z faweli w São Paulo i śledzi walkę aktywistów społecznych z międzynarodowymi korporacjami o prawa kobiet, środowisko naturalne i dach nad głową.

Kloszard z Porto Alegre, poszukiwacze złota z Belo Monte, matki straconego pokolenia… Kolekcjoner porzuconych dusz to galeria niezwykłych postaci, do których autorka podchodzi z niezwykłą wrażliwością, pokazując świat z ich perspektywy. Jej wysmakowane literacko teksty nie tylko opisują aktualne problemy społeczne, lecz także stanowią prawdziwe ćwiczenie z empatii.
To książka, wobec której nie można przejść obojętnie.

Jest wiele powodów, dla których warto, a może nawet trzeba przeczytać tę książkę. Eliane Brum jak nikt inny tłumaczy światu Brazylię, a Brazylijczykom ich samych. Jak nikt inny potrafi spleść w całość przemoc i poezję, niesprawiedliwość i piękno, ekstremalne wykluczenie i zwykłe życie. Dla mnie jednym z takich powodów może też być zawarta w tym zbiorze „Karmicielka” - jeden z najpiękniejszych reportaży o umieraniu, jakie kiedykolwiek napisano.
Aleksandra Lipczak, autorka książki "Ludzie z Placu Słońca"

Joanna Gierak-Onoszko

Gabriel Borowski

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...