EN

Spotkanie autorskie z dr Iloną Kulak

19-09-2023
Klub Tygodnika Powszechnego w Grudziądzu zaprasza na spotkanie autorskie z  

dr Iloną Kulak 


pt.
ŻYJĄC WŚRÓD ROŚLIN

poświęcone jej książce „Ludowy obraz człowieka utrwalony w nazwach roślin . Na przykładzie leksyki górali rabczańskich” 

Rozmowa online odbędzie się 19 września 2023 r. o godz. 18:00.

Link do wydarzenia na FB

Przeżywające swoisty renesans zainteresowanie tematem roślin leczniczych, ziołolecznictwa i medycyny ludowej jest fenomenem naszej współczesności. Sięgamy do źródeł natury i kultury w poszukiwaniu sprawdzonych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami. Spotkanie z dr Iloną Kulak poświęcone jej najnowszej książce „Ludowy obraz człowieka utrwalony w nazwach roślin . Na przykładzie leksyki górali rabczańskich” będzie okazją do zapoznania się nie tylko ze specyfiką warsztatu naukowego etnolingwisty, ale także fascynującą opowieścią o kulturze górali rabczańskich i ich rozumieniu świata na przykładzie używanych nazw roślin, ich znaczeniu w gospodarstwie domowym, magii, wierzeniach i ziołolecznictwie. Liczymy, że będzie to barwna opowieść o języku i jego zdolności opisywania i odczytywania świata.

Spotkanie poprowadzi Monika Mellerowska z grudziądzkiego Klubu Tygodnika Powszechnego – edukator Muzeum Hadlu Wislanego FLIS oraz Łukasz Ciemiński – etnograf z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Dr Ilona Kulak

(ur. 1990 r.) - językoznawca, asystent w Katedrze Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej zawodowo związana z Instytutem Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi badania z zakresu dialektologii, etnolingwistyki i socjolingwistyki, ze szczególnym uwzględnieniem polszczyzny mieszkańców południowej Małopolski. Do jej zainteresowań naukowych należą również gramatyka języka polskiego, kultura języka, leksykologia oraz leksykografia.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...