EN

Rozmowa wokół książki „18 zbrodni w miniaturze”

15-05-2023
Serdecznie zapraszamy na rozmowę wokół książki Bruce’a Goldfarba
 
18 ZBRODNI W MINIATURZE
Nieznana historia Frances Glessner Lee i początków współczesnej kryminalistyki
 
⋅⋅⋅

W rozmowie udział wezmą:
 
prof. dr hab. Małgorzata Kłys
Katedra Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Iwona Sadecka
była doradczyni ds. mediów i kultury w Konsulacie USA w Krakowie

Prowadzenie Małgorzata Bugaj
RMF Classic

⋅⋅⋅
 
15.05.2023, godz. 18.00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul. Szczepańska 1, 31-011 Kraków
 
⋅⋅⋅


Kobieta, która zmieniła oblicze kryminalistyki

Morderstwo, samobójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych ustalaniem przyczyn nagłych zgonów zajmowali się koronerzy bez odpowiedniego przygotowania, z zawodu rzeźnicy, piekarze lub aptekarze. Często na skutek ich błędnych orzeczeń przestępcy unikali kary, a skazywano niewinnych. Zmieniła to jedna osoba – Frances Glessner Lee, zwana matką współczesnej kryminalistyki.

Lee, urodzona w 1878 roku, była dziedziczką ogromnej fortuny. Choć oczekiwano od niej głównie brylowania na salonach, to dochodzenie przyczyn gwałtownych śmierci stało się dziełem jej życia. Zasłynęła jako twórczyni dioram – miniaturowych domków, które wyglądają czarująco, póki nie dojrzy się makabrycznych detali: wywróconego krzesła, zakrwawionej kołdry czy ciał na podłodze. Te precyzyjnie wykonane makiety, które wprowadzono jako narzędzia szkoleniowe dla śledczych policji, pozostają w użyciu do dziś.

Bruce Goldfarb odkrywa przed nami koleje losu Lee, silnej i ambitnej kobiety, która dzięki swojej determinacji doprowadziła do powstania Zakładu Medycyny Sądowej na Harvardzie. To barwna opowieść o narodzinach kryminalistyki i jej wyjątkowej prekursorce.

Partnerzy

Opinie o książce

„Gdy po raz pierwszy usłyszałem o modelach przedstawiających miejsca brutalnych zbrodni, bardzo mnie to zaintrygowało. Wyglądały jak upiorne domki lalek rodem z powieści Edgara Allana Poe. 18 zbrodni w miniaturze to historia kobiety, która nie tylko stworzyła te dioramy, lecz także wpłynęła na profesjonalne wykorzystanie medycyny sądowej w praktyce śledczej. Bardzo ciekawa lektura”.
Jan Gołębiowski, psycholog kryminalny, profiler, biegły sądowy
 
„Porywający portret feministycznej bohaterki oraz pionierki kryminalistyki”.
„Booklist”
 
„Goldfarb otwiera nam oczy na przełomową rolę, jaką odegrała dziedziczka Frances Glessner Lee w rozwoju naukowego badania przestępczości (...). Wielbiciele serialu CSI: Kryminalne zagadki będą zachwyceni”.
„Publishers Weekly”

O Autorze

Bruce Goldfarb jest amerykańskim dziennikarzem, publikującym m.in. w „Washington Post”, „USA Today”, „American Archaeology” i „ American Health”. Przez wiele lat pracował jako asystent naczelnego lekarza sądowego stanu Maryland, a potem jako jego rzecznik prasowy. 18 zbrodni w miniaturze to jego debiut literacki.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...