EN

Promocja książki „Religia, historia i przyszłość w kulturze afrokaraibskiej”

27-01-2023
Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące książkę

RELIGIA, HISTORIA I PRZYSZŁOŚĆ
W KULTURZE AFROKARAIBSKIEJ

Literatura, sztuka i religia Karaibów to temat ciągle jeszcze słabo rozpoznany, zarówno wśród szerszej publiczności, jak i w kręgach badaczy kultury, do czego redaktorzy monografii odnoszą się we Wstępie, co również autorzy tomu pokazują na przykładach takich zjawisk jak literatura, muzyka i mitologia Afrokaraibów, złożone relacje między polityką a haitańskim vodou czy santeria - jej współczesna tożsamość i wpływ na meksykańskie kulty Santa Muerte.
 
O tych i innych tematach będą rozmawiali uczestnicy spotkania:
Jakub Bohuszewicz, Adam Kwaśny, Dariusz Brzostek,
Agata Mrowińska, Elżbieta Binczycka-Gacek,
Lidia Kniaź-Hunek i Piotr Michalik


Prowadzenie:
Tomasz Pindel
 
 
27 stycznia 2023, godz.19.00
Kawiarnia Literacka,
ul. Krakowska 41, Kraków

O książce:

Nie ulega wątpliwości, że redaktorzy oraz autorzy tomu wkroczyli na pole słabo rozpoznane w polskiej humanistyce. Poszukiwanie afrokaraibskich monografii i analiz napotyka u nas zasadniczą trudność, a jest nią ich niedostatek. Nie inaczej jest zapewne w potocznym imaginarium, w którym o lepsze biją się Jamajka z reggae, Haiti (legionowe i dramatyczne, nawiedzane trzęsieniami ziemi), Beyoncé, kubańskie cygara i pejzaże rodem z Piratów z Karaibów. Nie był ten region celem wielu polskich wypraw badawczych, nie stał się znaczącym punktem odniesienia dla teorii i stanowił w rezultacie rodzaj „plamki ślepej” między molochem Ameryki Północnej a archipelagiem Ameryki Południowej. Dobrze zatem się stało, że znalazła się grupa badaczek i badaczy, którzy kierują naszą uwagę w tym zapoznanym kierunku.
Z recenzji prof. dra hab. Waldemara Kuligowskiego

Antropologia to […] dyscyplina pogranicza, którą trudno zamknąć w raz na zawsze ustalonych ramach teoretycznych i metodologicznych. Kierując się takim jej rozumieniem, zdecydowaliśmy się włączyć do tomu teksty autorów reprezentujących dwie dyscypliny współczesnej humanistyki: kulturoznawstwo i religioznawstwo. Dzięki temu czytelnik ogląda kulturę afrokaraibską niejako z dwóch perspektyw: kulturoznawczej, ukazującej ideologiczno- -postkolonialne uwarunkowania badań nad jej dziedzictwem […], a także religioznawczej, podkreślającej twórczą rolę religii w uruchamianiu zmian społecznych oraz dynamikę synkretyzacji religijnej.
Ze Wstępu

Kup książkę!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...