EN

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 16-18.05.2024

16-05-2024
Pomysł Festiwalu Nauki narodził się w roku 2000, w trakcie jubileuszu 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Intencją organizatorów było prezentowanie, w atrakcyjnej formie, działalności dydaktycznej i naukowej krakowskich uczelni. W przygotowywanie prezentacji, warsztatów i wykładów włączali się zarówno pracownicy naukowi, jak i studenci. Oferta festiwalowa skierowana była do bardzo szerokiego grona odbiorców: zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i do mieszkańców Krakowa i turystów. 

W tym roku zadanie koordynowania przygotowań powierzono Uniwersytetowi Jagiellońskiemu – Collegium Medicum. Hasło tegorocznego, 20. już festiwalu, brzmi „Kraków miastem nauki i sztuki”. W ciągu trzech festiwalowych dni od 16 do 18.05.2024 goście będą mogli wziąć udział w ponad 300 wydarzeniach i odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach przygotowanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i markę Bo.wiem:

Spotkanie poświęcone książce „Zmieniając Japonię. Jak feminizm i różnorodność wpływają na społeczeństwo” pod redakcją Kumiko Fujimura-Fanselow
17 maja 2024, godz. 12:00
Wydział Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2, Aula A0-04.

Poznaj nieznane światy zwierzęcych zmysłów – rozmowa o książce Eda Yonga "Niezwykłe zmysły”
17 maja 2024, godz. 14:00
Wydział Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2, Aula A0-04.

Spotkanie poświęcone książce „Zmieniając Japonię. Jak feminizm i różnorodność wpływają na społeczeństwo”, red. Kumiko Fujimura-Fanselow

17 maja 2024, godz. 12:00
Wydział Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2, Aula A0-04


Japonię postrzegamy w Polsce jako kraj nowoczesny i postępowy, ale w rzeczywistości ten progres nie dotyczy w tym samym stopniu wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Droga do równości nie jest łatwa, choć zarazem proces społecznych transformacji jest nieunikniony. Jakie zmiany przynoszą ruchy feministyczne i organizacje walczące o prawa mniejszości w japońskim społeczeństwie? Jak Japonki radzą sobie na rynku pracy? I czy globalizacja wpływa na tradycyjne pojęcie rodziny?

Te i inne pytania zadamy podczas dyskusji na temat dynamicznie zmieniającej się sytuacji kobiet, osób LGBTQ+ oraz mniejszości etnicznych w Japonii.

Spotkanie, inspirowane zbiorem esejów pod redakcją Kumiko Fujimury-Fanselow odbędzie się 17 maja 2024 roku o godzinie 13.00 w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie przy ul. Gronostajowej 2 w Auli A0-04.

W debacie wezmą udział dr Joanna Puchalska (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ) oraz dr Ewa Kamińska (Instytut Studiów Międzykulturowych UJ).

Poznaj nieznane światy zwierzęcych zmysłów – rozmowa o książce Eda Yonga "Niezwykłe zmysły”

17 maja 2024, godz. 14:00
Wydział Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2, Aula A0-04


Czy wiesz, że zwierzęta spostrzegają otaczający świat w inny sposób niż ludzie? Niektóre z nich dysponują nawet zmysłami, których my nie mamy!

Na spotkaniu na temat książki Eda Yonga "Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat" spróbujemy poczuć świat zwierzęcymi zmysłami. Porozmawiamy o tym, jak to jest być grzechotnikiem i do czego służy kretowi gwiazdonosowi jego dziwaczny nos. Dowiemy się, kto używa włosów czuciowych i dlaczego aligatory mają wzgórki na krawędzi pyska.

Wszystko po to byśmy zrozumieli jakimi wyjątkowymi zmysłami obdarzone są zwierzęta i jaki to ma wpływ na ich zachowanie i przetrwanie.

Do rozmowy o książce Eda Yonga "Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat" zaprosiliśmy prof. Jacka M. Szymurę z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Bernasik z Radia Kraków.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie, Miasteczko Festiwalowe, Wydział Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2, sala A0-04

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...