PL

PODCAST [PL] III Forum Specjalistów - Terapia traumy i stresu pourazowego


Wojna i konflikty zbrojne to jedne z najbardziej traumatyzujących sytuacji, z  jakimi może się zmierzyć człowiek.  Bolesne wydarzenia nie tylko odciskają piętno na psychice, ale również zostawiają ślady w ciele.  Powracające koszmary, flashbacki, blokady mięśniowe czy zachowania  dysocjacyjne to ślady przebytej traumy. Odzyskanie poczucia  bezpieczeństwa i kontroli jest możliwe dzięki odpowiednio poprowadzonej  terapii. W jaki sposób pracować z osobami po przebytej traumie, które narzędzia zapewnią sukces terapeutyczny i jaka w procesie zdrowienia  jest rola terapeuty? Te kwestie starali się wyjaśnić nasi goście: Sabina Sadecka,  Sławomir Prusakowki oraz Zuzanna Kalinowska.

Spotkanie odbyło się 05.04.2022 w ramach III Forum Specjalistów WUJ i było transmitowane na profilu Facebook i kanale YouTube Wydawnictwa UJ:
Link do transmisji na Youtube: https://youtu.be/yEZ_AvGXwls (video)
Link do transmisji na Facebook: https://www.facebook.com/Wydawnictwo.UJ/videos/3215544015355780 (video)


Osobom zainteresowanym tematem polecamy książki
:


Babette Rothschild, Ciało pamięta. Psychofizjologia traumy i terapia osób po urazie psychicznym

Uważa się obecnie, że osoby po przebytej traumie zachowują utajoną pamięć traumatycznych zdarzeń w swoich mózgach i ciałach. Pamięć ta często wyraża się w objawach zespołu stresu pourazowego – koszmarach, flashbackach, reakcjach przestrachu i zachowaniach dysocjacyjnych. W gruncie rzeczy ciało takiej osoby nie pozwala o sobie zapomnieć.

Zmniejszając przepaść między teorią naukową a praktyką kliniczną oraz między terapią werbalną a terapią ciała, Rothschild przedstawia zasady i techniki pracy z ciałem, które nie wymagają dotyku. Mając na względzie zastosowania kliniczne, gromadzi w jednym miejscu aktualną wiedzę na temat psychobiologii reakcji stresowej zarówno w trudnych sytuacjach codziennego życia, jak i podczas skrajnej i długotrwałej traumy. Dzięki temu klinicyści reprezentujący różne dyscypliny zyskują podstawę do poznania genezy objawów ich pacjentów i do uwzględnienia pracy z ciałem w swojej praktyce. Techniki somatyczne zostały tak dobrane, aby uczynić terapię traumy bezpieczniejszą przy jednoczesnym zwiększeniu integracji między umysłem a ciałem.

Pełna zajmujących przykładów klinicznych książka Ciało pamięta ukazuje integrację ciała i umysłu w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Jej lektura będzie interesująca dla klinicystów, badaczy, studentów i zwykłych czytelników.


Babette Rothschild, Ciało pamięta. Tom 2. Rewolucja w terapii traumy

Bolesne doświadczenia nie tylko odciskają piętno na psychice, ale również pozostawiają ślad w ciele. Powracające koszmary, flashbacki, blokady mięśniowe czy zachowania dysocjacyjne to znamiona przebytej traumy. Babette Rothschild uczy, jak dzięki terapii oraz pracy z ciałem odzyskać poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Stawiając na pierwszym miejscu dobro klienta, prezentuje nowe, rozbudowane strategie i zasady bezpiecznego wychodzenia z traumy, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Są one przydatne w pracy zarówno z osobami wykazującymi gotowość do zmierzenia się ze swoją przeszłością, jak z tymi, które wolą do niej nie wracać.

Autorka na konkretnych przykładach pokazuje, jak zastosować wiedzę o funkcjonowaniu autonomicznego układu nerwowego i jego reakcji na stres w leczeniu traumy, w jaki sposób regulować stabilność klienta w trakcie sesji oraz jak umiejętnie wykorzystywać pozytywne wspomnienia i markery somatyczne, by przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa w życiu codziennym i podczas terapii. Innowacyjny pomysł włączenia do terapii traumy elementów medytacji relaksacyjnej, praktyki uważności czy jogi pomaga skoncentrować się na teraźniejszości i zaakceptować przeszłe traumatyczne doświadczenia.

Babette Rothschild, odwołując się do swoich doświadczeń, zarówno sukcesów, jak i popełnionych błędów, daje wskazówki umożliwiające zwiększenie efektywności terapii. Niniejsza publikacja to lektura dla terapeutów pracujących z osobami po przebytej traumie.

Dzięki tej książce:
     • Dowiesz się, jak stabilizować nowego klienta, który ulega dysocjacji na skutek uporczywych flashbacków wywołanych traumą.
    • Zrozumiesz funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego.
    • Nauczysz się identyfikować i wykorzystywać ukryte zasoby somatyczne.
    • Poznasz sposoby wykorzystywania dobrych wspomnień i markerów somatycznych w terapii.


Arielle Schwartz, Złożony zespół stresu pourazowego. Jak odzyskać integralność psychiczną i kontrolę nad emocjami. Zeszyt ćwiczeń.

Nieprzepracowana trauma z dzieciństwa odbija się na zdrowiu psychicznym i emocjonalnym, niejednokrotnie uniemożliwiając funkcjonowanie w dorosłym życiu. I choć konfrontacja z bolesnymi wspomnieniami jest bardzo trudna, a poradzenie sobie z nimi może wydawać się skazane na porażkę, Arielle Schwartz udowadnia, że jest to osiągalne i stanowi klucz do pełnego i szczęśliwego życia.


W tym przystępnie napisanym podręczniku autorka uczy, jak wypracować w sobie pozytywne strategie, które pomogą zaakceptować samego siebie i zyskać poczucie bezpieczeństwa na tyle, by móc zmierzyć się z przeszłością. Zwięźle, fachowo i w zrozumiały sposób przedstawia zagadnienia związane ze złożonym zespołem stresu pourazowego, podkreślając, że jest on normalną reakcją na bolesne sytuacje życiowe z przeszłości. Pomaga zrozumieć psychologiczne i fizjologiczne aspekty traumy, wskazuje zaburzenia współwystępujące oraz na przykładzie swoich pacjentów pokazuje, z jak różnorodnymi problemami borykają się osoby dotknięte zespołem stresu pourazowego i jak trudne zadanie stoi przed terapeutą w postawieniu właściwej diagnozy.

Książka ta została napisana z myślą o osobach gotowych zmierzyć się z traumą. Szczegółowo omówiono kwestie związane z terapią złożonego zespołu stresu pourazowego, przedstawiono różne modele terapeutyczne oraz zaznaczono ewentualne przeszkody w udanej terapii. Każdy rozdział zawiera ćwiczenia, które pomogą w spokojnej analizie objawów i towarzyszących im emocji, tak by czytelnik mógł podjąć świadomą decyzję o odpowiedniej dla niego strategii terapeutycznej.



John N. Briere, Catherine Scott, Podstawy terapii traumy. Wydanie drugie rozszerzone zgodne z DSM-5.


Nieocenione źródło wiedzy dla klinicystów i terapeutów zajmujących się terapią traumy.

W rozszerzonym wydaniu przełomowego poradnika na temat leczenia traumy młodzieży i dorosłych zgodnego z klasyfikacją DSM-5* John N. Briere i Catherine Scott łączą różne metody leczenia ostrych i przewlekłych zaburzeń pourazowych: od terapii poznawczo-behawioralnych przez trening regulacji afektu i techniki uważności do strategii psychofarmakologicznych. Prezentują nie tylko wskazówki terapeutyczne i opisy przypadków, lecz także najnowsze wyniki badań naukowych oraz proponują konkretne rozwiązania farmakologiczne.

Autorzy Podstaw terapii traumy... czerpią wiedzę z empirycznie potwierdzonych technik terapeutycznych i uwzględniają złożony charakter praktyki klinicznej.

W nowym rozszerzonym wydaniu znalazły się:
• dane na temat urazowego uszkodzenia mózgu (traumatic brain injury - TBI), które komplikuje objawy pourazowe;
• rozdział poświęcony strategiom opartym na technikach uważności sprawdzonych doświadczalnie;
• opisy leczenia traumy na oddziałach oparzeniowych i ratunkowych;
• informacje o ostrych reakcjach stresowych i wczesnej interwencji;
• dylematy etyczne związane z praktycznym leczeniem traumy;
• dodatkowe materiały dotyczące stosowania środków psychoaktywnych przez kobiety w ciąży;
• opisy procedur zalecanych w przypadku ofiar napaści będących pod wpływem „pigułki gwałtu" lub dużej ilości alkoholu;
• wprowadzenie do zagadnienia paradoksu bólu i alternatywnego postrzegania bólu, cierpienia i unikania.


Zajrzyj na nasz Spotify: https://open.spotify.com/show/0p1m1QAPQ57rY4gV3CFQQ0.

Our website uses the cookies.

Read more...