EN

Trzeszczyńska Patrycja

Afiliacja : Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Identyfikator ORCID : 0000-0002-5430-243X

Biogram

Patrycja Trzeszczyńska, etnolożka i ukrainoznawczyni, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się antropologią pamięci i przestrzeni, związkami antropologii i literaturoznawstwa (narracja, literatura dokumentu osobistego, proza niefikcjonalna) oraz antropologią etniczności.
W Polsce i na Ukrainie prowadzi badania nad kulturową autoprezentacją mniejszości, folkloryzmem, ekspresjami kulturowymi, regionalizmem i konstruowaniem wizerunku regionów. W Kanadzie bada pamięć kulturową Ukraińców, którzy wyjechali z Polski po II wojnie światowej i w latach późniejszych, ich postawę wobec współczesnej Ukrainy i Polski oraz życie w zróżnicowanym etnicznie społeczeństwie.
Autorka książki Łemkowszczyzna zapamiętana. Opowieści o przeszłości i przestrzeni (Kraków 2013) oraz artykułów poświęconych łemkowskiej pamięci zbiorowej, praktykom autoprezentacyjnym, mityzacji przestrzeni, folkloryzmowi. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Univeristy of Toronto oraz University of Alberta (Kanada).

Publikacje tego autora

3 produkty Pokaż
z 1 stron
Patrycja Trzeszczyńska

Diaspora-pamięć-miejsca

(Oprawa miękka)

39,90 zł
31,92 zł
Okładka książki Łemkowszczyzna zapamiętana
Patrycja Trzeszczyńska

Łemkowszczyzna zapamiętana

(Ebook)

45,99 zł
36,79 zł
Patrycja Trzeszczyńska

Pamięć o nie-swojej przeszłości

(Oprawa miękka)

46,20 zł
36,96 zł
Niedostępny
z 1 stron

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...