Spotkanie wokół książki Susan Napier „Miyazaki. Świat w animacji"
31-05-2026
Poznaj Miyazakiego - pracoholika, marzyciela, perfekcjonistę
Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Miyazaki. Świat w animacji" autorstwa Susan Napier. Miyazaki Hayao, najsłynniejszy twórca anime, współzałożyciel Studia Ghibli i trzykrotny laureat Oscara, przez dekady tworzył kino, które łączy baśniowość z głęboką refleksją nad historią i naturą.
Przyjrzymy się temu, jak osobiste doświadczenia Miyazakiego przeniknęły do jego filmowych światów i jak przełożyły się na opowieści naznaczone wojenną traumą, lękiem przed przyszłością oraz głęboką empatią wobec przyrody. Porozmawiamy o kluczowych motywach twórczości Miyazakiego, wpływie artysty na globalną popkulturę, wyjątkowej estetyce Studia Ghibli, a także o tym, dlaczego światy Miyazakiego są jednocześnie fantastyczne i polityczne.
31.05.2026, godz. 12.00
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, Sala Forum, PGE Narodowy
al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1, Warszawa
W rozmowie udział wezmą:
Blanka K. Dżugaj, dziennikarka, portal „Kulturazja”
Kaja Klimek (Kajutex), krytyczka filmowa i popkulturalna
Uczestniczki spotkania
Kaja Klimek − doktorka kulturoznawstwa, edukatorka i krytyczka filmowa i popkulturalna. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS... i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej.Współtworzyła programy poświęcone kinu i serialom w TVP i TVN Fabuła i Canal+. Laureatka nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa (2024). W internecie działa jako Kajutex, między innymi prowadząc autorski kanał na YouTube poświęcony kinu i popkulturze.
Blanka Katarzyna Dżugaj − z wykształcenia dziennikarka i orientalistka, specjalistka w zakresie relacji międzykulturowych. Doktor nauk humanistycznych ze specjalnością orientalistyka. Specjalizuje się w kulturze audiowizualnej Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz problemach związanych z płcią kulturową. Założycielka portalu Kulturazja. Naukowo zajmuje się współczesną kulturą, tematyką kobiecą oraz sztukami audiowizualnymi Bliskiego i Dalekiego Wschodu.